PARTNER PORTALU

Tak przygotujesz się do wyścigu po ostatnie dopłaty MdM

Z początkiem nowego roku już po raz ostatni zostanie uruchomiana pula dofinansowań dostępna w programie Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania będzie już tylko 381 mln zł. Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED-Real Estate Development, radzi, jak dobrze przygotować się do ostatniego wyścigu po rządowe wsparcie na zakup nieruchomości.

Autor: housemarket.pl 27 listopada 2017 14:17

Po pierwsze, znajdź wymarzone lokum, które będzie spełniało odpowiednie kryteria metrażowe i cenowe. Mieszkanie może posiadać maksymalnie 75 mkw., a w sytuacji, której kredytobiorca wychowuje, co najmniej troje dzieci do 85 mkw. Jednak w każdym województwie dla MdM obowiązują inne limity. Ustalane są one co kwartał. W Poznaniu w województwie wielkopolskim dopłatę mogą uzyskać nieruchomości z rynku pierwotnego, których cena nie przekracza 5 727,70 zł za 1 mkw. (i z wtórnego, które kosztują maksymalnie 4 686,30 zł również za 1 mkw). Przykładem mieszkań spełniających wymogi programu są m.in. 3- i 4-pokojowe lokale mieszkaniowe o metrażu od 54 do 74 mkw. na osiedlu Red Park oferowane przez RED Development.

Sprawdź też w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), czy posiadasz wiarygodność kredytową. 

Ekspert finansowy nieocenioną pomocą

Nie czekaj do stycznia i jak najszybciej umów się na spotkanie z ekspertem finansowym. Sprawdzi on twoją zdolność kredytową, wyliczy wysokość dopłaty, przedstawi oferty kredytowe banków, przygotuje listę dokumentów do zgromadzenia oraz druki wniosków kredytowych, a na dodatek pomoże w ich wypełnieniu. Złoży on również wspomniane wnioski w bankach, a następnie będzie koordynował wszystkie działania potrzebne klientowi do skorzystania z programu - tak aby wszystkie możliwe formalności, jak najszybciej przygotować jeszcze przed początkiem nowego roku.

Pamiętaj, że każde profesjonalne biuro sprzedaży dewelopera oferuje klientom bezpłatną usługę eksperta finansowego. A jego rola polega na wyjaśnieniu wszystkich zawiłości oferty. Taką usługę posiada również RED Development. Wiedz, że wraz z początkiem nowego 2018 roku rozpocznie się procedura rejestracji wniosków MdM.

Pamiętaj, że w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej, klient podpisuje umowę kredytową. Po jej podpisaniu bank wypłaca kredytobiorcy kredyt hipoteczny, a w ostatniej transzy wyliczoną wcześniej kwotę dopłaty.

Wysokość dopłaty zależy od sytuacji życiowej osoby lub osób starających się o pieniądze w programie MdM. Dofinansowanie na zakup pierwszej nieruchomości w przypadku singli i młodych małżeństw bez dzieci sięga zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mają możliwość otrzymania dopłaty w wysokości ponad 100 tys. zł - na zakup pierwszego i kolejnego lokum. A to oznacza, że beneficjenci do kredytu hipotecznego programu mogą dostać dopłatę w wysokości od 10 do 30 proc.

Kwota dopłaty może zastąpić wkład własny lub go uzupełnić. Rządowe wsparcie finansowe na zakup pierwszej nieruchomości przeznaczone jest dla osób w wieku do 35 roku życia. Ze wspomnianego limitu wieku oraz warunku nieposiadania innego mieszkania przed ubieganiem się o dopłatę zwolnieni są jedynie ci nabywcy, którzy pod swoją opieką mają co najmniej troje dzieci.

MdM zaplanowany jest do września 2018 roku

Program kończy się we wrześniu przyszłego roku, a z roku na rok swojego funkcjonowania cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2014 roku w ramach MdM zainteresowani wykorzystali 35 proc. dostępnych funduszy. W 2015 roku 85 proc., a w zeszłym 100 proc. skorzystano z całości środków finansowych. Ten rok okazał się rekordowy. Całkowite wykorzystanie środków zaplanowanych na 2017 roku miało miejsce już po miesiącu. Trzeba wspomnieć, że w tym roku można było również zarezerwować maksymalnie do 50 proc. przyszłorocznej puli (381 mln zł z 762 mln zł). Program okazał się tak popularny, że 7 kwietnia banki zakończyły przyjmowanie wniosków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych