PARTNER PORTALU

Tanie mieszkania popularne w Krakowie

Pod koniec zeszłego roku znaczącą popularnością w Krakowie cieszyły się mieszkania z niższej półki cenowej. Duża liczba transakcji dotyczących tego typu nieruchomości sprawiła, że przeciętny koszt metra kwadratowego w stolicy Małopolski obniżył się o ponad 9 proc. w stosunku do końcówki 2014 r.

Autor: HouseMarket.pl 03 lutego 2016 15:51

Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców. Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż.

W Krakowie kupujemy tańsze mieszkania

Porównując ceny sprzedawanych mieszkań rok do roku, to właśnie w Krakowie możemy mówić o największych obniżkach - wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. Pod koniec 2015 r. najchętniej kupowane były mieszkania z niższych pułapów cenowych, co przełożyło się na obniżenie średniego kosztu metra kwadratowego do poziomu 5639 zł. Ceny transakcyjne były więc średnio niższe o ponad 9 proc. Przez większość miesięcy wartość metra kwadratowego w stolicy Małopolski kształtowała się w graniach 5900 zł - 6100 zł.

– Jednak zwłaszcza w końcówce roku w transakcjach pojawiały się mieszkania nabywane już za 4500 zł za mkw. Jednak nawet taka cena nie daje szans na dopłatę w ramach MdM. Limit dla Krakowa to prawie 4 300 zł – poziom trudno osiągalny nawet w przypadku mieszkań wymagających remontu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Mniejsza dostępność kredytów

Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Krakowie mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10 proc. wkładu własnego rata wyniesie obecnie 1658 zł. To o 85 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami.

Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03 proc. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6 proc.

Podwyżki marż oraz zalecenia KNF spowodowały, że w ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto średnia dostępna kwota kredytu wynosi obecnie 382 tys. zł. Jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 tys. zł.

– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad 500 tys. zł. Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15% lub 20% wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10% nadal są dostępne w dziewięciu bankach. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych