PARTNER PORTALU

Tanie mieszkania wybudują samorządowe spółki non-profit

Budowa nowych, tanich mieszkań to priorytetowy cel Kazimierza Smolińskiego, wiceministra infrastruktury i budownictwa odpowiedzialnego za sprawy związane z mieszkalnictwem. Realizacja programu miałaby powstawać przy udziale samorządów.

Autor: Parlamentarny.pl 24 listopada 2015 11:44

Jako sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odpowiada pan za sprawy mieszkaniowe. Z jakimi najważniejszymi wyzwaniami będzie się pan musiał zmierzyć?

Najważniejszym wyzwaniem jest uruchomienie narodowego programu budowy mieszkań. Planujemy zwiększyć ilość mieszkań budowanych na wynajem, mieszkań z niskim czynszem, a więc których koszty budowy także będą niskie. Aby to zrealizować, chcemy wykorzystać grunty samorządowe. Samorządy, które będą chciały z nami współpracować, dostaną pomoc w uzbrajaniu gruntów, będą im udzielane także kredyty. Podstawowym problemem w Polsce jest brak mieszkań na wynajem, tanich mieszkań. Osoby zamożne sobie radzą, kupują mieszkania za gotówkę czy też są w stanie dostać kredyt, natomiast osoby mniej zamożne mają ogromny problem z kupnem czy wynajmem mieszkań. Dlatego koszty budowy mieszkań muszą być obniżone i to jest zadanie państwa. Państwo musi pomóc samorządom. W tę pomoc musi się także zaangażować skarb państwa, który także posiada grunty w różnych agencjach. Można je przeznaczać pod budownictwo mieszkaniowe.

Od stycznia 2014 roku funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych, który ma pomóc ludziom młodym w zakupie pierwszej nieruchomości. Co dalej z tym programem?

Na pewno będziemy go analizować. Dopóki nie poznam szczegółów, to trudno powiedzieć, czy będziemy ten program zmieniać. Na pewno musi on być dostępny dla wszystkich, więc dotyczyć nie tylko rynku pierwotnego, ale i wtórnego. Nieważne, czy nowe, czy używane, ludzie chcą mieć mieszkania. Nie wszyscy chcą mieć mieszkania nowe. Ludzie chcą mieć mieszkania, po prostu żeby je mieć. Na pewno będziemy więc poszerzać rynek. Przypomnę również, że PiS miało program Rodzina na Swoim, więc na pewno będziemy dążyli do tego, żeby preferować rodziny. Nie da się zatrzymać młodych ludzi w Polsce, jeśli nie zaspokoimy ich potrzeb mieszkaniowych. Praca to jedno, drugie to mieszkanie. Młody człowiek może sobie poradzić bez mieszkania, może mieszkać u rodziców, z kolegą, z koleżanką, natomiast jeśli ktoś ma rodzinę, musi mieć mieszkanie. Brak mieszkania to podstawowy problem polskich rodzin.

 

Więcej na Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych