PARTNER PORTALU

Tauron z nowym wyrokiem w sporach z KSM

Katowicki sąd potwierdził niezasadność roszczeń Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wobec spółki Tauron Ciepło o ustanowienie tzw. służebności przesyłu na nieruchomościach, przez które przebiega infrastruktura ciepłownicza. Spór toczy się od trzech lat.

Autor: PAP 26 czerwca 2015 17:32

Sprawa to część sporów Tauronu Ciepło i Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W innym z nich w połowie czerwca ciepłownicza spółka zagroziła, że jeśli do końca miesiąca spółdzielnia nie ureguluje zaległości (25 mln zł plus 6,7 mln zł odsetek), kilkanaście tys. mieszkań i innych lokali w Katowicach może wkrótce zostać pozbawionych dostaw ciepłej wody. Z kolei spółdzielnia uznaje, że nie ma długów wobec Tauronu Ciepło.

Rzeczniczka Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś poinformowała, że KSM domagała się od tej spółki przed sądem prawie 4,8 mln zł za ustanowienie służebności przesyłu na 13 działkach, przez które przebiegają sieci ciepłownicze. Wskazała, że zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy nie podzieliły argumentacji spółdzielni i prawomocnie oddaliły jej wniosek, uznając roszczenia za bezzasadne.

W innej ze spraw w połowie czerwca spółka Tauron Ciepło rozesłała mediom stanowisko, w którym podała m.in., że choć najemcy KSM regularnie wpłacali na konto spółdzielni pieniądze za wykorzystane media, jej zarząd od marca 2012 r. do marca 2014 r. kilkanaście razy nie przelał tych środków na konto spółki. Spółdzielnia tłumaczyła, że dostarczając ciepło do jej budynków spółka korzysta bez opłaty z pomieszczeń piwnicznych i fragmentów działek, po których przebiegają sieci ciepłownicze.

"W tym momencie tę kwestię rozstrzyga sąd. Jednak KSM jeszcze przed wyrokiem sądu zdecydował samowolnie, jak to ujął przedstawiciel spółdzielni, "odbierać sobie wynagrodzenie", nie płacąc faktur za ciepło. To absolutnie niedopuszczalne" - akcentowała 15 czerwca rzeczniczka Tauronu Ciepło. Choć wiosną ub.r. spółdzielnia zaczęła terminowo regulować bieżące należności, nie spłaciła wcześniejszego długu.

Rzeczniczka KSM, radca prawny Anna Duch 15 czerwca wyraziła zaskoczenie stanowiskiem Tauronu Ciepło. Potwierdziła, że od trzech lat przed katowickim sądem okręgowym toczy się spór cywilny, którego przedmiotem są wzajemne należności obu podmiotów.

Spółdzielnia wyraziła przekonanie, że nie ma wobec Tauronu żadnych zobowiązań. Zgodnie z jej stanowiskiem należności, o których informował Tauron Ciepło i opłaty za korzystanie przez dostawcę z nieruchomości spółdzielni po potrąceniu tych wierzytelności, zostały umorzone. KSM przypomniała też, że potrącenia są prawnie dopuszczalnym środkiem w obrocie gospodarczym.

W wydanym 15 czerwca oświadczeniu zarząd KSM ocenił m.in., że rozesłane prasie stanowisko Tauronu "ma na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd co do rzeczywistego stanu faktycznego i prawnego".

KSM przekonywała w tym piśmie, że Tauron Ciepło odmawiał wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z jej nieruchomości (ponad 7 ha nieruchomości, przez które przebiegają sieci ciepłownicze, a także 64 lokale użytkowe o pow. 2,2 tys. kw), a także, że zanim doszło do potrącenia, spółdzielnia wielokrotnie wzywała do zapłaty należnego jej wynagrodzenia oraz występowała na drogę sądową z zawezwaniami do prób ugodowych.

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do największych w kraju. W jej skład wchodzi blisko 19 tys. mieszkań, 28 pawilonów handlowych i ponad tysiąc garaży, a obszar przekracza 100 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych