PARTNER PORTALU

Technologia OZE. Głos rozsądku w budownictwie

Coraz więcej Polaków rozważa zakup i instalację urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii w swoim domu. Jakie są typy instalacji i czym się od siebie różnią? Jakie odnawialne źródła energii warto wybrać? -  na te i inne pytania odpowiadają eksperci z biura ubezpieczeń majątkowych Gothaer.

Autor: housemarket.pl 24 lipca 2017 14:38

Od kilku lat popularność energetyki odnawialnej rośnie – zwłaszcza na tle innych źródeł energii. OZE, czyli odnawialne źródła energii są najlepiej oceniane zarówno w wymiarze bezpieczeństwa jak i perspektyw rozwoju. Świadczy to o tym, że jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie. Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że w Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie, by instalacje fotowoltaiczne mogły pracować efektywnie. To stereotyp. Średnia ilość nasłonecznienia w naszym kraju daje energię na poziomie 1100 kWh/mkw.

Udział Odnawialnych Źródeł energii w Polsce wciąż się powiększa. Wskazują na to również badania. Jak wynika z analizy CBOS, najniższe oceny, zwłaszcza w wymiarze przyszłościowym, zbiera ropa naftowa i węgiel. W przypadku tych nośników energii tylko mniej niż 2/5 badanych upatruje szansy na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego w wykorzystaniu ropy naftowej, jeszcze mniej osób stawia w tym kontekście na węgiel. Z kolei według „Krajowego planu rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku” bazującego na rządowym Krajowym Planie Działań, do 2020 roku aż 2,5 mln osób produkujących i konsumujących energię elektryczną na własne potrzeby, będzie wykorzystywać mikroinstalacje OZE, w tym ok. 500 tys. instalacje fotowoltaiczne. Niezmiennie, wśród osób zainteresowanych „zieloną energią” prym wiodą rolnicy (26%). 

Czym różnią się kolektory słoneczne od ogniw fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne, nazywane także solarami, montowane są na budynkach mieszkalnych i wykorzystywane najczęściej do ogrzewania wody. Zasada działania kolektora jest prosta – promienie słoneczne padając na kolektor nagrzewają płyn, który znajduje się w jego wnętrzu. Ciepło z kolektora musi być gdzieś przekazane i zgromadzone. Zazwyczaj miejscem magazynowania ciepła z kolektorów jest duży zbiornik z wodą. Istnieją dwa typy kolektora – płaskie oraz rurowe. Różnią się one budową, ale oba działają w podobny sposób zamieniając energię słońca na ciepło wykorzystywane do ogrzania wody. Z kolei panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca w prąd. Tak można byłoby w skrócie opisać proces, który zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Nadmiar wyprodukowanego przez Kowalskiego prądu może być odsprzedany do sieci. Jeśli jednak wyprodukujemy go za mało, niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej. 

Jakie inne odnawialne źródła energii warto wybrać?

Jednym z najstarszych, znanych źródeł energii jest biomasa, czyli substancja organiczna, wytworzona z roślin lub zwierząt, która zawiera węgiel. Zalicza się do niej drewno, odpady z przemysłu drzewnego, meblarskiego i leśnictwa, opady przemysłu spożywczego, rośliny, odpady roślinne, odchody zwierzęce a także w dużej mierze śmieci. Spalanie biomasy uznawane jest za dużo korzystniejsze niż spalanie paliw kopalnych, ponieważ ma wysoką wydajność energetyczną i niższą cenę w stosunku do paliwa pierwotnego. Ponadto jest przyjazna ekologicznie, gdyż zawiera małą ilość szkodliwych pierwiastków. Biomasę spala się w specjalnie do tego przeznaczonych kotłach i uzyskuje dzięki temu energię cieplną. Kolejnym źródłem energii odnawialnej jest wiatr, który przekształca się w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Jeżeli chcemy wykorzystać to źródło energii w swoim gospodarstwie domowym, możemy zainwestować w małą, przydomową elektrownię wiatrową. Mają one moc od 0,5 do 20 kW i mogą być stosowane na niewielkich powierzchniach i w miejscach gdzie panują mniej korzystne warunki wiatrowe. Ciekawym rozwiązaniem może być również energia geotermalna. Polska oferuje bardzo dobre warunki dla rozwoju tej formy wytwarzania energii, ponieważ w 80% leży na złożach geotermalnychiv. W warunkach domowych, czyli do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać pompy ciepła, które wymuszają przepływ energii cieplnej ze źródeł o niższej temperaturze do źródeł o temperaturze wyższej, czyli odwrotnie niż ma to miejsce podczas naturalnego przepływu. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych