PARTNER PORTALU

Termomodernizacja obniża zużycie energii o ponad 90 proc.

Obniżenie zużycia energii końcowej o 91 proc. to efekt termomodernizacji domu jednorodzinnego - podały Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 23 czerwca 2015 08:30

Jej następstwem było ograniczenie kosztów eksploatacji budynku na cele grzewcze o 83 proc. w stosunku do stanu sprzed termomodernizacji.

Termomodernizacji poddano wolnostojący budynek we Wrocławiu, o dwóch kondygnacjach i powierzchni użytkowej wynoszącej 172,8 metrów kwadratowych. Dom charakteryzował się wysoką energochłonnością, na którą miało wpływ kilka czynników: brak izolacji w konstrukcji ścian zewnętrznych oraz w warstwie podłogi na gruncie, wysokie przenikanie ciepła dla przegród zewnętrznych, czyli m.in. okien i stropu, czy też nieefektywna wentylacja naturalna.

Zwiększenie efektywności energetycznej domu wymagało głębokiej termomodernizacji obejmującej przegrody budynku, wymianę źródeł ciepła i modernizację instalacji wentylacyjnej. Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego podjęto również decyzję o konieczności wymiany kotła węglowego na lepsze źródło ciepła.

W ramach prac termomodernizacyjnych ocieplono ściany zewnętrzne, strop oraz podłogi dodatkową warstwą materiału izolacyjnego. Wymieniono okna i drzwi na cechujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Modernizacji uległa również część instalacyjna budynku. Wentylację grawitacyjną zamieniono na mechaniczną z odzyskiem ciepła o sprawności odzysku 55 - 60 proc., a nieefektywny kocioł węglowy zastąpiono pompą ciepła współpracującą z kolektorami słonecznymi, które zamontowano na dachu budynku.

- Prace termomodernizacyjne przeprowadzone we Wrocławiu najlepiej obrazują potencjał zwiększania efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych. Proces ten nie tylko pozwala na uzyskanie oszczędności zużywanej energii i obniżenie kosztów eksploatacyjnych obiektu, ale również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Warto jednak pamiętać, że głęboka i powszechna termomodernizacja budownictwa jednorodzinnego będzie oznaczała konieczność wsparcia finansowego dla właścicieli domów, którzy mogą nie być w stanie podołać kosztom kompleksowych działań termomodernizacyjnych - mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain.

Analiza przygotowana przez Narodową Agencję Poszanowania Energii przy współpracy z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska dostępna jest w raporcie "Strategia modernizacji budynków: Mapa Drogowa 2050".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych