PARTNER PORTALU

TNS Polska: cena i lokalizacja kluczowe dla zakupu mieszkania

Cena, lokalizacja, powierzchnia i liczba pokoi to najważniejsze czynniki, na które zwracamy uwagę podczas zakupu mieszkania – wynika z tegorocznego badania rynku nieruchomości przeprowadzonego przez TNS Polska.

Autor: HouseMarket.pl 23 lipca 2015 13:15

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsza jest cena - taki czynnik wskazało 68 proc. respondentów. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy na wartość mieszkania wskazywało 64 proc. Polaków. Z czego wynika rosnące znaczenie ceny?

Zdaniem Teresy Witkowskiej, dyrektora sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park w Warszawie, decydujące znaczenie ma wkład własny: - Przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego musimy na wstępie zapłacić 10 proc. wartości nieruchomości – to dwukrotnie więcej niż jeszcze przed rokiem. Taki obowiązek sprawia, że szukamy jak najtańszych nieruchomości. Czasami wymaganą wpłatę można pokryć z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety wymagania są surowe, więc nie każdy może je spełnić – tłumaczy.

Ekspert rynku nieruchomości zwraca uwagę, że znaczenie ceny może rosnąć. - W kolejnych latach wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym będzie nadal podwyższana - od 2016 r. będzie musiał wynosić 15 proc., a od 2017 r. – 20 proc. - zauważa Teresa Witkowska.

Drugi najważniejszy czynnik to lokalizacja. Co ciekawe, w porównaniu z zeszłym rokiem straciła na znaczeniu. Kiedy w 2014 roku wskazywało ją 62 proc. Polaków, w tym roku było to już 55 proc. badanych. Teresa Witkowska zwraca uwagę, że dzięki inwestycjom, które miały miejsce w ostatnim czasie, Polacy przestali obawiać się zamieszkania z dala od centrum: - Dzięki dobrej infrastrukturze i dużej dostępności samochodów, większa odległość przestała nas przerażać. Szybciej poruszamy się między dzielnicami, dlatego odległość przestaje być przeszkodą – dodaje.

Trzecie miejsce przypadło powierzchni (34 proc.), którą wskazano niemal tyle samo razy, co liczbę pokoi (33 proc.). W porównaniu z zeszłym rokiem przywiązujemy do nich mniejszą wagę (odpowiednio o dwa i pięć punktów procentowych). Tak jak w ubiegłych latach, najbardziej pożądane okazały się mieszkania dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od 51 do 60 metrów kwadratowych.

Zdaniem Teresy Witkowskiej cena i lokalizacja są kluczowe podczas podejmowania decyzji: – Rządowy program Mieszkanie dla Młodych ma wpływ na wybór kupujących – narzucone limity często zmuszają do zamieszkania z dala od centrum. Na osiedlu Alpha Park udowadniamy, że przystępną cenę i dobrą lokalizację można pogodzić. Nasze apartamenty mieszczą się w limicie MdM, a bliskość Alei Jerozolimskich zapewnia szybki dojazd do centrum. Dodatkowo odważnie poszerzamy ofertę o nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które ułatwią mieszkańcom życie oraz sprawią, że rachunki będą niższe.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych