PARTNER PORTALU

To już ostatnie dni z MdM na 2017 rok

Dostępny budżet Mieszkania dla Młodych na 2017 rok może się skończyć w każdej chwili – alarmują eksperci. Osoby planujące zakup nieruchomości powinny się pospieszyć. Dzięki dofinansowaniu mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jakie zmiany czekają rynek po MdM?

Autor: HouseMarket.pl 01 lipca 2016 15:52

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych zaplanowano na lata 2014-2018. Na każdy rok przewidziano inny budżet. W 2014 roku wykorzystano niespełna 35 proc. środków, w 2015 roku nieco ponad 70 proc., a w 2016 roku wystarczyło 3,5 miesiąca, aby wyczerpały się w całości. Wciąż można rezerwować pieniądze przeznaczone na lata 2017–2018.

- Warunek jest jeden – lokal musi zostać w tych latach wydany właścicielowi. Istnieje jednak limit ograniczający możliwość składania wniosków o dopłaty. Zgodnie z przepisami, przed początkiem danego roku, może zostać zarezerwowana tylko połowa budżetu. W 2017 roku wnioski będą przyjmowane do osiągnięcia progu 373 mln zł – zauważa Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development.

To już ostatnie chwile?

Obecnie zarezerwowano już ponad 80 proc. tej kwoty. W efekcie jeden z czołowych banków przestał przyjmować wnioski, które nie zostały zarejestrowane przez inne banki.

- To już ostatni dzwonek dla osób szukających własnego mieszkania z rządowym dofinansowaniem. Dostępne fundusze na przyszły rok mogą się skończyć w każdej chwili. Jeśli chcemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z decyzją o zakupie nieruchomości warto się pospieszyć – mówi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expander.

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy.

- Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Należy jednak uważnie podejmować decyzję. Mieszkania w mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku, poznańskiej inwestycji, która proponuje mieszkania w ramach programu MdM.

Słowa eksperta potwierdzają informacje Narodowego Baku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Według najnowszych danych, wśród 16 miast wojewódzkich, najmniej nowych mieszkań w MdM znajdziemy w Opolu (2,4 proc.) i w Warszawie (9,7 proc.). Nieco lepiej jest w Łodzi (11,8 proc.) i Wrocławiu (16,2 proc.). Najwięcej lokali w MdM można kupić w Zielonej Górze (93,6 proc.), Kielcach (78,3 proc.) i Białymstoku (67,2 proc.).

Co po MdM?

Co czeka rynek nieruchomości po wyczerpaniu dostępnego budżetu MdM na 2017 rok? - Prawdopodobnie dojdzie do szybkiego przyrostu chętnych do skorzystania ze środków na 2018 rok. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie pieniędzy następuje na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park.

– Duży wybór mieszkań w budżecie MdM na 2018 rok można znaleźć na osiedlu Alpha Park. Dopiero ruszyliśmy z przedsprzedażą, dlatego klienci mają ciekawy wybór różnorodnych metraży od 35 do 64 mkw – dodaje.

Wyczerpanie budżetu nie wpłynie na rynek inwestycji luksusowych. Na znaczeniu mogą jednak zyskać wygodne systemy płatności, które cieszą się dużą popularnością w segmencie premium.

- Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 10/90 – 10 proc. wartości nieruchomości wpłacają po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy – mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni Ultra Nova we Wrocławiu, osiedla ekskluzywnych soft loftów i apartamentów, która powstaną w sąsiedztwie loftów w zrewitalizowanej fabryce papieru.

Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało jeszcze do 2018 roku. Na kolejne lata przedstawiciele rządu zapowiedzieli nowy program - Mieszkanie Plus. Trwają prace nad jego ostatecznym kształtem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych