PARTNER PORTALU

Totalbud: Rynkiem rządzą emocje

Budownictwo mieszkaniowe bez wątpienia napędza gospodarkę. W obecnej chwili mamy podobno niespotykany nigdy po 1989 r. boom na tym rynku, ale jego logika jest nieodgadniona - mówi Mariusz Pałka, prezes Totalbudu.

Autor: HouseMarket.pl 03 lutego 2016 08:58

Według prezesa Totalbudu przyszłość rynku deweloperskiego zależy od różnych zmiennych czynników i od zachowań rynku, który jest nielogiczny, rządzący się emocjami, a nie parametrami uznawanymi w ekonomii. - Zachowania tego rynku są nieprzewidywalne. Odpowiedź zależy także od tego, jakiego rodzaju firmy budowlane będą rozpatrywane - mówi Mariusz Pałka. - Segment deweloperski jest oczywiście bardzo ważny dla firm budowlanych, ale pamiętajmy, że na rynku istnieją firmy, które zajmują się albo tylko budownictwem mieszkaniowym, albo tylko przemysłowym, lub też tak, jak Totalbud, są nastawione na uniwersalizm i dywersyfikację portfela zamówień. Mogę więc oceniać te zjawiska z punktu widzenia szefa firmy, która w ok. 70 proc. pracuje dla sektora mieszkaniowego, zaś w pozostałych 30 zajmuje się budownictwem przemysłowym.

Zdaniem prezesa Pałki budownictwo mieszkaniowe bez wątpienia napędza gospodarkę. - W obecnej chwili mamy podobno niespotykany nigdy po 1989 r. boom na tym rynku zarówno jeśli chodzi o ilość wydawanych pozwoleń na budowę, jak i zakupy mieszkań, ale logika tego rynku jest nieodgadniona - mówi Mariusz Pałka. - Przez wiele lat był zastój, mieszkania się nie sprzedawały, bardzo wielu ludzi czekało z zakupem mieszkania. Teraz z kolei widzą, że poczekali z zakupem pięć lat, ale cena nie spadła i ustabilizowała się. Zatem bardzo wielu ludzi kupuje mieszkania. I trzeba ten popyt zaspokoić. Nie podejmuję się jednak prognozowania, jaka jest chłonność tego rynku, ponieważ rynek polski jest nielogiczny. Każdy szef firmy budowlanej wolałby, aby rozwój rynku był spokojny, stały i systematyczny; żeby nie było na nim boomów i zapaści, czyli sytuacji jaka jest przez ostatnie 10 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych