PARTNER PORTALU

Tradycyjne osiedla przechodzą do przeszłości

Inwestorzy nie odgradzają się już od sąsiadów. W ramach zrównoważonego sąsiedztwa wychodzą do nich i wspólnie tworzą lepsze dzielnice. Zrewitalizowane budynki, rozwiązania ekologiczne, a nawet budowa galerii handlowej – to przykłady efektów takiej działalności.

Autor: HouseMarket.pl 03 lutego 2016 13:24

Ciekawym przykładem współczesnego zaangażowania inwestorów, jest model biznesowy oparty na światowym trendzie zrównoważonego sąsiedztwa. - Taki deweloper tworząc osiedle, aktywnie wykracza poza swoją inwestycję i działa z korzyścią dla całej dzielnicy, a nawet miasta. Wszystko po to, by w sąsiedztwie nie było barier, mieszkańcy mieli poczucie przynależności i silnie identyfikowali się z miejscem zamieszkania – tłumaczy Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development.

Trend zrównoważonego sąsiedztwa

Tego typu zachowanie można zaobserwować na przykład we Wrocławiu, gdzie deweloper RED Real Estate Development zaangażował się w projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego zaplanowany przez urząd miasta. Realizując Nową Papiernię przy ul. Kościuszki (lofty w oryginalnej przestrzeni poprzemysłowej), inwestor rewitalizuje budynki przemysłowe, ale również angażuje się w uporządkowanie terenu w całym kwartale między ulicami Kościuszki, Prądzyńskiego, Pułaskiego oraz Komuny Paryskiej.

– Chcemy poprawić warunki życia nie tylko dla mieszkańców naszego osiedla, ale również dla mieszkańców całej dzielnicy. Zależy nam na tym, by Przedmieście Oławskie odzyskało swój blask i stało się nową wizytówką Wrocławia – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Trend convenience store

Co może zrobić deweloper, aby przyciągnąć klientów na osiedle, które ma słabo rozwiniętą infrastrukturę? Na poznańskim Dębcu inwestor poszedł o krok dalej niż wszyscy – od początku do końca wybudował galerię handlową w bezpośrednim sąsiedztwie swojego osiedla.

- Dębiec to dynamicznie rozwijająca się dzielnica, wybierana jako miejsce zamieszkania przez rodziny z dziećmi, młode małżeństwa, ale też seniorów czy studentów. Zanim się tu pojawiliśmy, brakowało infrastruktury usługowej. Dlatego postanowiliśmy wybudować osiedlową galerię handlową, która dobrze posłuży tak wielu grupom społecznym – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku.

Jest to galeria convenience store, co oznacza, że liczy się tu przede wszystkim wygoda codziennych zakupów. - Galeria Dębiec pozwala zrobić szybkie zakupy każdego dnia, nie tracąc czasu na wielogodzinne wędrówki po sklepach, jak to bywa w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów handlowych – dodaje Roma Peczyńska.

Klienci mają tutaj do dyspozycji między innymi supermarket, drogerię, restauracje, kawiarnie, kwiaciarnię, całodobową siłownię i najnowocześniejszy Kinder Park.

Trend ekologii w segmencie popularnym

Rozwiązania ekologiczne przestają być cechą charakterystyczną inwestycji premium – z coraz większą odwagą wkraczają również do budownictwa popularnego.

- Ekologia to synonim zaangażowania w zdrowy tryb życia i dbania o przyszłość następnych pokoleń. Poza tym ekologia jest modna. Trend zatacza w Polsce coraz większe kręgi i zaczyna obejmować również budownictwo mieszkaniowe – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie.

Nowoczesna technologia ma mieszkańcom zarówno ułatwić życie, jak i sprawić, że rachunki, na przykład za prąd, będą mniejsze. Na osiedlu Alpha Park inwestor zainstalował panele fotowoltaiczne. Instalacja opiera się na liczniku dwukierunkowym. Kiedy mieszkańcy skorzystają z tradycyjnego prądu, zapłacą standardową stawkę ustaloną przez dostawcę. Kiedy jednak użyta zostanie energia słoneczna, licznik zakręci się w drugą stronę – dwa i pół razy szybciej niż zwykle. W takiej sytuacji mieszkańcy zaoszczędzą na każdej kilowatogodzinie 2,5 razy.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również zbieranie wody deszczowej, a następnie jej wykorzystanie do nawadniania terenów zielonych. Zminimalizować koszty pozwoli również oświetlenie LED.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych