PARTNER PORTALU

Trendy na rynku mieszkaniowym w 2018 roku

Rekordowa aktywność deweloperów i niezwykle duży wybór mieszkań - z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia na rynku nieruchomości. Jakie zmiany i trendy będzie można zaobserwować w 2018 roku? Jaki będą miały wpływ na decyzje inwestycyjne?

Autor: housemarket.pl 31 stycznia 2018 11:03

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w okresie od stycznia do grudnia 2017 roku polscy deweloperzy oddali do użytku prawie 90 tysięcy mieszkań. Jest to 13-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W tym samym czasie wzrosła również liczba rozpoczętych inwestycji – o 23,3 proc. oraz liczba uzyskanych pozwoleń na budowę – o 20,5 proc. Oznacza to, że popyt na rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie, a tendencja wzrostowa według ekspertów powinna się utrzymać. Rok 2018 będzie wiązał się jednak ze sporymi wyzwaniami dla deweloperów, którzy będą musieli na bieżąco dostosowywać swoje oferty do zmieniających się preferencji Polaków.
Wyższe stopy procentowe – bez wielkiego zagrożenia dla deweloperów

Utrzymującym się w 2018 r. trendem będzie nadal wysoki popyt na mieszkania. Do tej pory stosunkowo niskie stopy procentowe zarówno zachęcały do ubiegania się o kredyt, jak i zniechęcały do pozostawiania swoich środków na niskoprocentowych lokatach bankowych. Dla wielu osób był to sygnał do poszukiwania atrakcyjnych form inwestowania swoich oszczędności, a jedną z nich coraz częściej stawał się zakup mieszkania. To dobra opcja inwestycyjna, która nie tylko jest opłacalna, ale i przynosi wymierne korzyści.

Obecnie Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stałą wartość stóp procentowych – tendencja ta ma zostać niezmienna do końca 2018 roku. Opinie w tym temacie są jednak podzielone – część analityków przewiduje, że wartość stóp procentowych może minimalnie wzrosnąć już w III kwartale tego roku, co oznacza obniżenie popytu na mieszkania. Jeśli do podwyżek w ogóle dojdzie, będą one stosunkowo niewielkie, a zmniejszenie zainteresowania lokalami odczujemy najprawdopodobniej dopiero w kolejnych latach. W 2018 roku deweloperzy nadal będą osiągać bardzo dobre wyniki, ponieważ mieszkania na rynku pierwotnym są i będą w cenie.

Dobra lokalizacja na wagę złota 

Osoby, które stoją przed decyzją zakupu mieszkania, wnikliwie analizują jego metraż, cenę, ale i lokalizację. Staje się ona coraz częstszym kryterium, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Dla przyszłych nabywców kluczowy jest też dostęp do wielu usług, miejsc zielonych oraz rekreacyjnych czy szkół i przedszkoli. Ze względu jednak na znaczne zagęszczenie zabudowy, zwłaszcza w centralnych częściach aglomeracji, przed deweloperami stoi duże wyzwanie znalezienia atrakcyjnych lokalizacji inwestycji, na które zdecydują się przyszli nabywcy. Jest to dobra okazja do zaadaptowania ciekawych miejsc, które były dotąd zniszczone i zdegradowane.

Rewitalizacja budynków w modzie

Rewitalizowane inwestycje posiadają duszę jeszcze dawnych czasów – dzięki temu wzbogacają architekturę danego miejsca. Tym tropem podąża coraz więcej inwestorów i deweloperów. Szukają oni atrakcyjnych terenów pod realizację inwestycji, które mogą nadać jej niepowtarzalny charakter. Takie nieruchomości są nie tylko w cenie, ale także cieszą się coraz większą popularnością.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych