PARTNER PORTALU

Trójmiasto w czołówce najdroższych rynków mieszkaniowych

Trójmiasto to – oprócz Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania – jeden z najdroższych rynków mieszkaniowych w Polsce. Rekordy cenowe biją zwłaszcza nieruchomości w Sopocie.

Autor: wgn.pl 08 czerwca 2015 09:31

Wg ostatnich danych NBP za I kw. 2015 na rynku pierwotnym w Gdańsku za mkw. mieszkania trzeba było płacić niecałe 6 tys. zł (ceny transakcyjne). W Gdyni średnia cenowa wynosiła 5,8 tys. zł/ mkw. Zestawienie NBP nie uwzględnia Sopotu, a to właśnie on jest najdroższą lokalizacją w Trójmieście i jedną z najdroższych w Polsce. Ofertowe ceny na rynku wtórnym wynoszą w tym mieście około 8,5 tysiąca złotych – transakcyjne są o 7 do 10 procent niższe. Jeśli chodzi ceny z rynku pierwotnego te przeciętnie kształtują się na poziomie 9 tysięcy za metr.

Do najdroższych lokalizacji trójmiejskich z pewnością należy również Orłowo w Gdyni i Stare Miasto w Gdańsku. Jeśli chodzi o Orłowo – stawki ofertowe są właściwie zbliżone do sopockich, a więc średnio za mieszkanie utrzymane w miarę dobrym stanie i w dobrej lokalizacji oferenci oczekują około 8-8,5 tys. zł.  

Obecnie podaż mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez deweloperów wynosi w Trójmieście (REAS I kw. 2015) około 5 tysięcy. To więcej niż w Poznaniu i Łodzi, choć mniej niż w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Z tego powodu czas potrzebny do sprzedaży obecnej oferty jest najkrótszy spośród  wiodących miast i wynosi 3,6 kwartałów. W Trójmieście – jak podaje REAS – spadła również liczba mieszkań gotowych, będących w sprzedaży. Wszystko to wskazuje na lekką nadwyżkę popytu wobec podaży.

Jeśli chodzi o dostępność mieszkań w programie MdM - ta w Trójmieście jest jedną z najwyższych w Polsce. Limit cen metra kwadratowego mieszkania z dopłatą wynosi 5,3 tys. zł, a więc blisko średniej cenowej dla Gdańska. Z tego powodu wykorzystanie MdM jest w Gdańsku  – oprócz Warszawy i Poznania najwyższe spośród miast wojewódzkich. Według REAS w zeszłym roku do programu kwalifikowała się blisko połowa mieszkań. Niestety taki stan rzeczy pociąga też za sobą negatywne konsekwencje. Tam gdzie dostępność MdM jest duża, tam też można zauważyć przełożenie programu na ogólny poziom cen. Mieszkania drożeją i tak się stało również w Gdańsku, gdzie według NBP rok do roku ceny transakcyjne metra kwadratowego poszły w górę o 500 zł. (5500 – 6000 zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych