PARTNER PORTALU

Trwa pierwsza edycja programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego

Do poniedziałku 29 lutego 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o preferencyjne finansowanie zwrotne w ramach nowego programu społecznego budownictwa czynszowego.

Autor: HouseMarket.pl 29 lutego 2016 09:37

Mieszkania współfinansowane w ramach programu będą przeznaczone dla osób i rodzin, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na zasadach rynkowych, a jednocześnie przekraczają poziom uprawniający do najmu mieszkań komunalnych.

Program stanowi narzędzie polityki mieszkaniowej gmin, co potwierdza wymóg zawarcia przez każdego inwestora wnioskującego o udzielenie finansowania umowy z samorządem.

Pomoc w budowaniu takich mieszkań zapewnia budżet państwa w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Aktualnie takie mieszkania oferują towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe, a ubiegać się o nie mogą już w tej edycji także spółki gminne.

Czynsz w społecznych zasobach czynszowych, wybudowanych w ramach nowego rządowego programu za metr kwadratowy nie może przekroczyć w skali roku 5 proc. średnich kosztów budowy jednego metra kwadratowego lokalu mieszkalnego na danym terenie.

Jak przypomina Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wojewodowie, na podstawie aktualnych danych z urzędów statystycznych oraz własnych analiz, ogłaszają w drodze obwieszczenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym odpowiednie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla miast wojewódzkich oraz poszczególnych powiatów.

Wsparcie Społecznego Budownictwa Czynszowego zostało reaktywowane na podstawie ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych