PARTNER PORTALU

Turystyczny kurs na Polskę sprzyja inwestycjom w apartamenty

Tegoroczny kurs na Polskę w planowanych wyjazdach wakacyjnych mocno „podgrzewa” wśród inwestorów indywidualnych zainteresowanie lokowaniem kapitału w apartamenty. Efekt? Polacy na potęgę inwestują w wakacyjne nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 14 czerwca 2016 15:10

Tegoroczny sezon na rynku turystycznym zapowiada się w Polsce rekordowo. Wakacje niebawem, tymczasem większość pokoi w hotelach i pensjonatach nad morzem jest już zajęta. Nic dziwnego, skoro nawet Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po zamachach w Paryżu i Brukseli rekomenduje swoim obywatelom wypoczynek w Polsce.

Turyści, którzy decydują się na wakacje w Polsce mają wybór: mogą zarezerwować pokój w hotelu lub wynająć apartament wakacyjny. Oferta jest szeroka, ponieważ od dłuższego czasu rynek nieruchomości wakacyjnych w Polsce intensywnie się rozwija.

Wyższa rentowność niż lokata

W ciągu roku zarówno na południu, jak i na Wybrzeżu powstaje, co najmniej kilkanaście nowych projektów, w znanych miejscowościach turystycznych i mniejszych, w których do tej pory deweloperzy nie byli zbyt aktywni jak np. w Darłowie, Szczyrku.

Skąd bierze się rosnąca popularność tego rynku? Pierwsze inwestycje w apartamenty lub pokoje hotelowe sprzedawane na wynajem pojawiły się w Polsce blisko 10 lat temu. Od tego czasu liczba inwestycji stale się powiększa. – Oferta rośnie, ponieważ są one postrzegane, jako atrakcyjna forma lokowania kapitału dająca wyższy poziom rentowności niż klasyczne formy: lokaty, giełda czy konta oszczędnościowe – tłumaczy Marlena Kosiura, ekspert portalu Inwestycje w Kurortach.pl

Zdaniem Anny Maj, rzecznika prasowego Invest Komfort najwyższy zwrot z inwestycji w nieruchomości pod wynajem przynoszą komfortowe apartamenty w unikalnych lokalizacjach o standardzie dla najbardziej wymagających. Dodatkowym atutem jest wzrost wartości nieruchomości w kolejnych latach. Zyski można uzyskiwać w dwojaki sposób np. w modelu apart lub condohotelu, lub mając niezależny apartament, ale zarządzany przez wyspecjalizowaną firmę. Innym wyjściem jest indywidualny najmem apartamentu. - Ten drugi sposób jednak wybierany jest rzadko. Osoba zamożna, która kupuje lokum inwestycyjnie zwykle nie ma czasu, aby zajmować się poszukiwaniem turystów. Zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy staje się więc standardem – podkreśla Marlena Kosiura.

Kluczowa jest lokalizacja – im bliżej morza, czy górskich wyciągów i centrum miejscowości tym większa popularność wśród turystów. Według Anny Maj równie ważne stają się: wysoka jakość wykończenia oraz dodatkowe atrakcje tj. fitness, SPA, dostępna wyłącznie dla mieszkańców strefa rekreacji, monitoring.

Morze, góry i Mazury

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro ocenia, że rynek turystyczny najszybciej rozwija się nad polskim morzem. - Modne są zwłaszcza weekendowe wyjazdy. Z roku na rok jest też coraz więcej turystów, również z zagranicy. Polski Bałtyk jest popularny szczególnie wśród mieszkańców krajów skandynawskich – podkreśla. Turyści coraz częściej wybierają nocleg w apartamencie, zamiast w hotelu. - Przy większej liczbie osób, koszt wynajmu rozkłada się do kwoty, która jest korzystniejsza, niż wynajem pokoju w hotelu – wyjaśnia dyrektor Inpro.

Jego zdaniem wszystko to sprawia, że obecnie jest bardzo dobry czas na inwestowanie w nieruchomości wakacyjne. - Wiele osób lokuje swoje oszczędności w nieruchomościach na wynajem, co jest bardziej atrakcyjne niż lokaty w banku – mówi Zdebski. I jak podkreśla coraz więcej firm specjalizuje się w zarządzaniu apartamentami turystycznymi, co znacznie ułatwia inwestorowi obsługę nieruchomości i czerpanie zysków.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych