PARTNER PORTALU

Tylko co dziesiąte mieszkanie kupowane w Warszawie zgodne z oczekiwaniami

Większość Polaków chciałaby mieszkać w domu albo dużym mieszkaniu o metrażu powyżej 100 metrów - wynika z sondy przeprowadzonej niedawno przez firmę Westwing Polska. Lokum o takiej powierzchni wymaga jednak niemałej inwestycji. Niektórzy deweloperzy zmniejszają powierzchnię budowanych mieszkań i tym samym dostosowują ofertę do możliwości nabywczych klientów.

Autor: Barc Warszawa/HouseMarket.pl 30 marca 2015 19:25

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku mieszkania na warszawskim rynku deweloperskim nabywane były średnio w cenie 7 315 zł za metr. Biorąc pod uwagę stawki obowiązujące na stołecznym rynku na mieszkanie o powierzchni przekraczającej 100 mkw. trzeba byłoby mieć ok. 750 tys. zł. 

Analitycy firmy doradczej Reas przeanalizowali dane transakcyjne za lata 2013-2014 dla Warszawy, z których wynika, że na rynku pierwotnym lokale o powierzchni przekraczającej 100 mkw. stanowiły 10 proc. wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Okazuje się, że tylko co dziesiąta osoba, kupująca w ciągu minionych dwóch lat nowe mieszkanie w aglomeracji warszawskiej mogła zrealizować swoje oczekiwania związane z tym, jak chciałaby mieszkać. Niestety w przypadku większości nabywców realia okazują się być więc dość odległe od pragnień. Zdolność kredytowa w przypadku większości potencjalnych kredytobiorców kończy się w okolicy 300-350 tys. zł. W takiej kwocie można kupić w Warszawie niezbyt duże dwa pokoje, ewentualnie mieszkanie trzypokojowe, którego metraż odpowiada lokalowi dwupokojowemu.

W cenie do 200 tys. zł w ofercie warszawskiego rynku dostępne są tylko kawalerki lub nieduże dwa pokoje. Największy wybór najtańszych nowych mieszkań w mieście jest w Białołęce. W inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli firma Barc Warszawa oferuje na przykład mieszkania dwupokojowe w podwyższonym standardzie w cenie od 203 tys. zł. Trzy pokoje w tej inwestycji można kupić już za 309 tys. zł. Lokale będą gotowe jeszcze w tym roku.

Już od kilku lat deweloperzy dostosowują ofertę do możliwości nabywczych klientów, zmniejszając powierzchnię budowanych mieszkań. W ten sposób cena lokali dwu i trzypokojowych jest niższa. Kawalerki zastępują małe dwójki, które są od nich niewiele większe, a znacznie bardziej funkcjonalne. Jak podaje Reas w 2014 roku na warszawski rynek deweloperzy wprowadzili tylko ok. 12 proc. lokali jednopokojowych. Połowa nowej oferty zarezerwowana była dla mieszkań dwupokojowych, które są najchętniej kupowane. Prawie jedną trzecią puli stanowiły trójki, a mieszkań czteropokojowych w nowych inwestycjach znalazło się tylko 7,70 proc.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych