PARTNER PORTALU

Udział seniorów w transakcjach na rynku pierwotnym z szansą na wzrost

Możliwości finansowe seniorów, rodzaj oferty istniejącej oferty, a także uwarunkowania kulturowe - to elementy, które zdaniem Moniki Prądzyńskiej z Działu Analiz WGN-Nieruchomości należy brać pod uwagę analizując rynek nieruchomości w Polsce w kontekście zmian demograficznych.

Autor: RynekSeniora.pl 30 czerwca 2015 13:05

Prądzyńska zauważa, że ostatnio coraz więcej mówi się o rynku nieruchomości w kontekście niekorzystnych zmian demograficznych. Jednym z zagadnień jest starzenie się społeczeństwa. Wśród ekspertów pojawiła się śmiała teza - rynek nieruchomości w Polsce coraz bardziej będzie należał do seniorów.

Ekspert przypomina, że takie wnioski sformułowała m.in. firma badawcza REAS, która szacuje, że w dekadzie 2010-2020 decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania podejmie około 400 tysięcy gospodarstw domowych z generacji wczesnych seniorów. Obecnie udział seniorów w transakcjach na rynku pierwotnym szacowany jest na 3,5 proc.

Wnioski te znajdują poparcie w danych GUS, według których do 2020 roku osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 20 proc., a w 2030 - już 30 proc. polskiego społeczeństwa.  - Wydaje się oczywiście oczywiste, że w związku z tak dynamicznie rosnącą liczbą osób starszych siłą rzeczy będą oni musieli odgrywać coraz istotniejszą rolę na rynku nieruchomości - zauważa Prądzyńska.

Ekspert podkreśla jednak, że w tym kontekście warto postawić kilka pytań.  - Po pierwsze - o finansowe możliwości tej grupy społeczeństwa, po drugie - o  mieszkania dostępne obecnie na rynku, wreszcie - o uwarunkowania kulturowe, które mogą mieć wpływ na ewentualną mieszkaniową mobilność seniorów - wyjaśnia Prądzyńska.

Przeczytaj więcej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych