PARTNER PORTALU

Ukraińcy i Chińczycy aktywnymi inwestorami na polskim rynku mieszkaniowym

W 2014 r. Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Jeśli tempo sprzedaży się utrzyma, za rok prześcigną Niemcy, którzy dotychczas byli najbardziej aktywnymi inwestorami. Coraz częściej mieszkania w Polsce kupują również Chińczycy.

Autor: HomeBroker/HouseMarket.pl 29 maja 2015 11:51

Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. metrów kwadratowych mieszkań. Przy założeniu, że mieszkanie ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali. Najwięcej, bo prawie 18 proc., to inwestycje dokonane przez obywateli Niemiec, którzy kupili 30,2 tys. mkw. mieszkań, o 4 proc. więcej niż rok temu.

Na drugim miejscu na liście cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania znaleźli się Ukraińcy. W ubiegłym roku nabyli oni 24,1 tys. mkw. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku o 30 proc. i ponad 14 proc. łącznego metrażu zakupów cudzoziemców będących osobami fizycznymi. W 2013 r. odsetek ten stanowił 11,4 proc., a w 2006 r. było to poniżej 5 proc. Tak dynamiczna zmiana jest prawdopodobnie związana z niestabilną sytuacją w ich kraju i atrakcyjnością polskiego rynku należącego do Unii Europejskiej.

W dalszym kręgu krajów, których obywatele kupują w Polsce najwięcej mieszkań są Wielka Brytania, Francja, Włochy, Białoruś i Rosja. Rosjanie odpowiadają za niespełna 4 proc. powierzchni mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez obcokrajowców. Łącznie dziesiątka najaktywniejszych krajów to ponad 2/3 powierzchni wszystkich lokali.

Z danych MSW wynika, że w ubiegłym roku nieruchomości mieszkalne w Polsce kupili obywatele 92 krajów, wśród nich tak egzotycznych jak Wyspy Marshalla, Gwatemala, Dominikana czy Mauritius. W statystykach uwagę zwraca też wzrost aktywności inwestycyjnej obywateli Chin. W 2013 r. kupili oni 3 tys. mkw. mieszkań, a w ubiegłym roku było to już 4,8 tys. mkw., czyli około sto mieszkań. Wzrost powierzchni lokali kupionych przez Chińczyków wyniósł rok do roku prawie 60 proc.

Rocznie cudzoziemcy (łącznie osoby fizyczne i prawne) kupują w Polsce około 4-4,5 tys. mieszkań, w tym samym do użytkowania oddawanych jest 140-150 tys. nowych lokali, zatem zakupy cudzoziemców stanowią ok. 3 proc. rocznej liczby nowych mieszkań w naszym kraju. Najwięcej mieszkań cudzoziemcy kupują w Warszawie. W 2014 r. było to 45,4 tys. mkw., co stanowi ponad jedną czwartą powierzchni mieszkań kupionych w Polsce przez osoby fizyczne z zagranicy. Prawie 20 tys. mkw. kupiono w Krakowie, a niespełna 13 tys. mkw. we Wrocławiu. Kolejne najpopularniejsze miasta to Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych