PARTNER PORTALU

Umiarkowane zainteresowanie MdM w woj. podlaskim

Do tej pory w woj. podlaskim z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystało 535 osób – tyle kredytów udzielono do końca lutego br. na Podlasiu.

Autor: housemarket.pl 19 marca 2015 14:12

Jak pokazują statystyki, stanowi to raptem 3,21 proc. wszystkich umów zawartych z pomocą MdM w Polsce. Z kolei kwota finansowego wsparcia przyznanego mieszkańcom Podlasia wynosi nieco ponad  10,8 mln zł, czyli 2,83 proc. kwoty dla całego kraju. Z programu dużo chętniej korzysta województwo mazowieckie (gdzie trafiło łącznie ponad 20 proc. całego dofinansowania), pomorskie (prawie 18 proc.) czy wielkopolskie (ok. 16 proc.).

Sytuację może zmienić przyjęty 3 marca 2015 r. przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu wsparcia przy nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. W praktyce oznacza to zwiększenie dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dla rodzin z dwójką dzieci wzrośnie ono z 15 do 20 proc. Zdaniem ekspertów, liczba beneficjentów programu z województwa podlaskiego powinna wzrosnąć.

- Bez wątpienia wszystkie zaproponowane zmiany ocenić należy ze wszech miar pozytywnie. Dzięki nim kupujący mogą bowiem liczyć na kolejne ułatwienia i wzrost dofinansowania, developerzy zaś – szczególnie ci, którzy tak jak my większość mieszkań oferują w programie MdM – mogą oczekiwać wzrostu sprzedaży - wyjaśnia Dorota Trochimowicz z firmy Eko-System. - Dodatkowo, do tej pory nasi klienci, którzy chcieli zamienić posiadane przez siebie małe mieszkanie w bloku np. na mieszkanie w szeregówkach na białostockiej Bagnówce, zdani byli sami na siebie. Teraz, dzięki zniesieniu warunku „pierwszego mieszkania” będą oni mogli dodatkowo liczyć na rządową pomoc – ocenia.

Pozostali zaś skorzystają zwłaszcza na zmianach warunków kredytowych (które dotychczas wykluczały osoby bez zdolności kredytowej) i umożliwieniu nabywania mieszkań od spółdzielni czy adaptowania budynków niemieszkalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych