PARTNER PORTALU

Unijne pieniądze dla firm na inwestycje proekologiczne

10 mln euro na tzw. podniesienie efektywności energetycznej firm oraz 10,4 mln euro na wsparcie rozwoju energetyki w oparciu o odnawialne źródła energii - to pieniądze, po które do 2020 r. będą mogły sięgać firmy z Opolszczyzny na inwestycje proekologiczne.

Autor: PAP 20 kwietnia 2015 09:05

W przypadku puli na tzw. podniesienie efektywności energetycznej firm pieniądze będzie można wykorzystywać m.in. na inwestycje dotyczące zastosowania energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii (chodzi m.in. o energię elektryczną czy ogrzewanie); generalną modernizację energetyczną budynków służących przedsiębiorstwom; instalacje służące wytwarzaniu, przetwarzaniu, magazynowaniu i przesyłowi energii ze źródeł odnawialnych - z tym, że jako uzupełniający element projektu; czy - także jako element kompleksowy projektu - na audyt energetyczny firmy. 

Jak zaznaczył dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono wspierane będą systemy zarządzania energią i jej jakością, instalacje energetyczne zwiększające efektywność energetyczną, urządzenia techniczne czy technologie energooszczędne.

"To wszystko ma służyć poprawie efektywności energetycznej firm. Wspierane przedsięwzięcia będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko przez racjonalizację zużycia energii, przez oszczędność tej energii i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił szef OCRG.

Dofinansowanie mają otrzymywać projekty, których realizacja przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszania strat energii, ciepła i wody.

Dla firm z zachodniej części woj. opolskiego, czyli powiatów namysłowskiego, brzeskiego, nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego - gdzie, jak wynika z danych urzędu marszałkowskiego, firm jest więcej, niż w pozostałej części regionu, ale są one słabsze ekonomicznie - pieniądze na podniesienie efektywności energetycznej będą przyznawane w formie dotacji. Ma to pomóc wzmocnić te przedsiębiorstwa, w których koszty generowane są m.in. za sprawą starych budynków, niewymienionych okien czy starych kotłów grzewczych. Przedsiębiorcy z pozostałych powiatów woj. opolskiego będą mieć do dyspozycji na tego typu inwestycje pożyczki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych