Unijne pieniądze dla firm na inwestycje proekologiczne
10 mln euro na tzw. podniesienie efektywności energetycznej firm oraz 10,4 mln euro na wsparcie rozwoju energetyki w oparciu o odnawialne źródła energii - to pieniądze, po które do 2020 r. będą mogły sięgać firmy z Opolszczyzny na inwestycje proekologiczne.
W przypadku puli na tzw. podniesienie efektywności energetycznej firm pieniądze będzie można wykorzystywać m.in. na inwestycje dotyczące zastosowania energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii (chodzi m.in. o energię elektryczną czy ogrzewanie); generalną modernizację energetyczną budynków służących przedsiębiorstwom; instalacje służące wytwarzaniu, przetwarzaniu, magazynowaniu i przesyłowi energii ze źródeł odnawialnych - z tym, że jako uzupełniający element projektu; czy - także jako element kompleksowy projektu - na audyt energetyczny firmy.
Jak zaznaczył dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono wspierane będą systemy zarządzania energią i jej jakością, instalacje energetyczne zwiększające efektywność energetyczną, urządzenia techniczne czy technologie energooszczędne.
"To wszystko ma służyć poprawie efektywności energetycznej firm. Wspierane przedsięwzięcia będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko przez racjonalizację zużycia energii, przez oszczędność tej energii i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił szef OCRG.
Dofinansowanie mają otrzymywać projekty, których realizacja przyczyni się w znacznym stopniu do zmniejszania strat energii, ciepła i wody.
Dla firm z zachodniej części woj. opolskiego, czyli powiatów namysłowskiego, brzeskiego, nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego - gdzie, jak wynika z danych urzędu marszałkowskiego, firm jest więcej, niż w pozostałej części regionu, ale są one słabsze ekonomicznie - pieniądze na podniesienie efektywności energetycznej będą przyznawane w formie dotacji. Ma to pomóc wzmocnić te przedsiębiorstwa, w których koszty generowane są m.in. za sprawą starych budynków, niewymienionych okien czy starych kotłów grzewczych. Przedsiębiorcy z pozostałych powiatów woj. opolskiego będą mieć do dyspozycji na tego typu inwestycje pożyczki.


- 19 kwi 223 mieszkania od Mota-Engil Real Estate w Warszawie
- 19 kwi 48 domów od Sky Investments pod Poznaniem
- 19 kwi Oferta apartamentów w Złotej 44 jest już limitowana
- 19 kwi Czynsze w Mieszkaniu Plus nie będą regulowane przez państwo
- 19 kwi Budownictwo ożywia gospodarkę
- 19 kwi Pixel House: mieszkańcy odbierają klucze w drugim etapie projektu
- 19 kwi Cudzoziemcy kupili w Polsce 4,8 tys. mieszkań
- 1 Nadmotławskie tereny Gdańskiego Śródmieścia cieszą się ogromną popularnością
- 2 Crowdfundingowy pomysł na stworzenie sieci apartamentów. Pionierska...
- 3 Tak będą wyglądały Mieszkania Plus w Jarocinie
- 4 Archicom wzmacnia kadrę zarządzającą
- 5 Trwa budowa największego kompleksu smart apartamentów w Polsce
- 6 Ponad 100 metrów mieszkania na kredyt za średnią pensję
- 7 Dom w cenie mieszkania
- 1 Robyg: w tym roku wybudujemy 3 300 mieszkań
- 2 Grupa Robyg zyskała nowego inwestora
- 3 Trendy wnętrzarskie na wiosnę i lato 2018
- 4 Mieszkanie na wynajem. Jak je urządzić?
- 5 Meble w kuchni. Postaw na pojemne szuflady
- 6 Warszawa ma najbardziej różnorodną ofertę mieszkaniową
- 7 Jak urządzić małą sypialnię