PARTNER PORTALU

Utrzymanie dachu nad głową drożeje

Przez ostatnie 17 miesięcy - tak długo panuje już w Polsce deflacja - ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem dachu nad głową wzrosły o 0,8 proc.

Autor: HouseMarket.pl 15 grudnia 2015 16:24

W ciągu ostatnich 17 miesięcy deflacja obniżyła ogólny poziom cen o około 1,4 proc. Najnowszy odczyt zaprezentowany przez GUS mówi ponadto o rocznej deflacji na poziomie 0,6 proc. Jest to wynik odrobinę wyższy od oczekiwanego, ale niższy niż podany miesiąc temu.

- W tym czasie zdrożały czynsze najmu, energia elektryczna i cieplna. Mniej trzeba za to płacić za gaz i opał - mówi Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. - Gdy do tego dodać fakt, że ostatni sezon grzewczy obszedł się łaskawie z portfelami właścicieli nieruchomości (było cieplej niż zwykle, więc zapotrzebowanie na ogrzewanie było niższe), to uzyskujemy sytuację, w której pomimo niewielkiego wzrostu cen dóbr i usług związanych z utrzymaniem mieszkania, wydatki na ten cel mogły zmaleć.

Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 870,4 zł. Wynik ten w perspektywie ostatnich 12 miesięcy zmalał więc o 16,3 zł. - Optymizm powinien jedna studzić fakt, że w dłuższym terminie koszt utrzymania nieruchomości rośnie przeważnie znacznie szybciej niż inflacja - zastrzega Bartosz Turek. - Na przykład przez ostatnie 5 lat rachunki związane z mieszkaniem rosły dwa razy szybciej niż ogólny poziom cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych