PARTNER PORTALU

Utrzymanie mieszkania coraz tańsze

Deflacja trwa już 20 miesięcy, ale dopiero od niedawna zaczął maleć koszt utrzymania mieszkania– wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane GUS. Było to możliwe dzięki spadkom cen gazu, opału czy sprzętu AGD.

Autor: HouseMarket.pl 15 marca 2016 15:11

Niewiele pozostało już w Polsce dóbr i usług, których ceny rosną – wynika z najnowszego odczytu inflacji (deflacji) opublikowanego przez GUS. W ciągu roku ogólnie rzecz biorąc ceny spadły o 0,8 proc. (r/r), ale w publikacji urzędu można znaleźć zarówno towary, które staniały znacznie bardziej - np. paliwa (spadek o 11,3 proc. r/r) jak i usługi, które dziś są droższe niż przed rokiem - restauracje i hotele (wzrost o 1,2 proc. r/r).

Do grona taniejących dóbr i usług dołączyły w bieżącym roku te skupione w bardzo ogólnej kategorii „mieszkanie”. Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości. Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w lutym 2016 roku poziom cen spadł o 0,6 proc. (r/r). Dokładniejsze dane są dostępne dopiero za grudzień.

- Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały opał, gaz i AGD. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 865,2 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał o skromne 5,2 zł – analizuje Bartosz Turek z Lion’s Banku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych