PARTNER PORTALU

W aglomeracjach wciąż za mało mieszkań z dopłatą

Spośród wszystkich mieszkań, które obecnie deweloperzy mają w sprzedaży w Warszawie z dopłatą do kredytu można kupić jedynie 13,8 proc. lokali.

Autor: housemarket.pl 12 maja 2015 18:25

Do rządowego programu Mieszkanie dla Młodych kwalifikują się tylko najniżej wycenione mieszkania, w inwestycjach znajdujących się na obrzeżach miasta. By dostać państwową subwencję, warszawskie mieszkanie może kosztować do 6 588 zł za mkw. Tymczasem, jak podaje firma REAS, w pierwszym kwartale tego roku lokale oferowane w Warszawie przez deweloperów były wycenione średnio 7 993 zł/mkw., a więc znacznie powyżej przyjętego dla miasta limitu w programie dopłat.         

MdM, który ma wspierać młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, jeszcze słabiej działa w Krakowie. Na drugim co do wielkości w Polsce, krakowskim rynku deweloperskim, gdzie dostępnych jest 8,6 tys. mieszkań, limit cenowy w programie wynosi 5 112 zł za mkw. To kryterium spełnia tylko co dziesiąte (10,9 proc.) z krakowskich mieszkań - oblicza Emmerson Realty. Mimo słabego dostępu do dopłat, Kraków okazał się jednak rekordzistą, jeśli chodzi o sprzedaż nowych mieszkań w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Firma REAS odnotowała w tej aglomeracji wzrost sprzedaży o 34 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Trudno też znaleźć odpowiednio nisko wycenione wrocławskie mieszkanie, przy zakupie którego można dostać dopłatę. We Wrocławiu nowych lokali jest w sprzedaży 7,7  tysięcy. Limit w programie MdM wynosi 5 181 zł/mkw., a z pomocą od państwa można tu kupić prawie dwa na dziesięć mieszkań (18,7 proc.) oferowanych w tym mieście przez deweloperów. 

Lepiej z dostępem do dopłat jest w Poznaniu. Jak podaje Emmerson Realty, z rządowego wsparcia można skorzystać przy zakupie ponad 37 proc. mieszkań, które mają w ofercie deweloperzy. Limit w programie dopłat wynosi 5 924 zł za mkw. lokalu.

W jeszcze bardziej uprzywilejowanej sytuacji jest Gdańsk, w którym w MdM można kupić więcej niż cztery na dziesięć nowych mieszkań. W tym mieście deweloperzy oferują 3,9 tys. lokali, a próg cenowy dla dopłat wynosi 5 303 zł za mkw.  

We wszystkich dużych aglomeracjach sprzedaż mieszkań idzie deweloperom bardzo dobrze. Najlepiej w Trójmieście, Warszawie i Krakowie. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to zasługą MdM. O ile w Gdańsku program może w pewnym stopniu wpływać na zwiększenie sprzedaży, bo mieszkań z dopłatą jest tam dużo, to w pozostałych miastach, gdzie lokali kwalifikujących się do niego nie ma wiele, dopłaty nie mają raczej dużego znaczenia dla popytu. W Warszawie i Krakowie, w których z grubsza licząc tylko co dziesiąte mieszkanie deweloperskie kwalifikuje się do dopłat, sprzedaje się teraz tak dużo jak nigdy.

Jest jednak szansa na zwiększenie wpływu programu na rozwój rynku nowych mieszkań. Mieszkanie dla młodych z miesiąca na miesiąc cieszy się większym zainteresowaniem. We wszystkich dużych miastach wpływa coraz więcej wniosków o kredyt z dopłatą. Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A. przyznaje, że w tym roku program cieszy się większą popularnością niż w roku ubiegłym. - Prawie wszyscy klienci, kupujący mieszkania w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa, zamierzają skorzystać z rządowych dopłat do kredytu. Wybór jest duży. Do programu kwalifikują się w tym projekcie, zarówno kompaktowe lokale dwupokojowe, które wybierają single, jak i większe, rodzinne mieszkania, bo ceny zaczynają się od 5 500 zł/mkw. Po nowelizacji MdM w połowie roku spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, które będą mogły dostać jeszcze wyższe dopłaty - przewiduje Wojciech Stisz.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych