PARTNER PORTALU

W budowie 1,2 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Obecnie w Polsce trwa budowa 1,2 tys. mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - poinformował w środę podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku Piotr Fedorowicz z BGK Nieruchomości SA.

Autor: PAP 27 września 2017 16:21

Fedorowicz, wspólnie m.in. z przedstawicielami ministerstwa infrastruktury i budownictwa oraz prezydentem Białej Podlaskiej, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym temu programowi.

- Ze strony BGK Nieruchomości jesteśmy przygotowani do realizacji 10 tys. mieszkań za łączną kwotę ok 2 mld zł, z tego ok. 1,2 tys. mieszkań jest obecnie w budowie w kilku lokalizacjach w Polsce, m.in. w Białej Podlaskiej - poinformował Piotr Fedorowicz, dyrektor biura transakcyjnego w BGK Nieruchomości SA. Dodał, że inwestycja w Białej Podlaskiej( woj. lubelskie) ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r., choć sporo będzie zależało od warunków pogodowych zimą.

Fedorowicz dodał, że budowy trwają także w Gdyni, Pruszkowie, Wałbrzychu. W całym kraju BGK Nieruchomości ma podpisane ponad 70 listów intencyjnych z samorządami, a w trakcie negocjacji "z częścią" z nich podpisano tzw. czasowe umowy inwestycyjne, których celem jest - jak wyjaśnił - przygotowanie inwestycji do realizacji już po wyłonieniu konkretnych lokalizacji.

- Rozmawialiśmy m.in. z Białymstokiem, niestety działki wskazane przez Białystok okazały się działkami, na których są linie wysokiego napięcia, więc mieliśmy problem, żeby w takiej lokalizacji budować budynki, ale mam nadzieję, że dalej rozmowy będziemy prowadzić - powiedział dziennikarzom Fedorowicz.

Problemy były także w Suwałkach, gdzie - jak to określił - "z przyczyn prawnych" na działce wskazanej przez miasto nie można budować mieszkań. BGK Nieruchomości liczy, że także w Suwałkach nastąpi powrót do rozmów. Dodał, że "optymistycznie" wyglądają rozmowy o nieruchomościach z prywatnymi developerami, m.in. w Białymstoku. Zaawansowane rozmowy i konkretne kalkulacje finansowe są np. w Łomży czy Augustowie - powiedział Fedorowicz.

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk poinformował, że w mieście trwa budowa 186 mieszkań w trzech blokach, a ponad 900 chętnych złożyło podania o te mieszkania. Mówił, że program Mieszkanie Plus nie jest w jego mieście konkurencją dla komercyjnych developerów, a uzupełnieniem oferty dla tych, których nie stać na własne M, nie mogą dostać kredytu. Dla takich osób jest według niego "uszyty na miarę".

Stefaniuk powiedział, że miasto szuka kolejnych gruntów w atrakcyjnych miejscach. Mówił, że demografia jest problemem w Białej Podlaskiej, miasto będzie się dalej starzeć, choć w ostatnim roku urodziło się o 20 proc. dzieci więcej niż rok wcześniej. Dodał, że wśród osób, które złożyły wnioski o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus jest wiele osób, które wyjechały wcześniej za granicę i teraz chciałyby wrócić.

Prezydent Stefaniuk ocenił także, że sporo w realizacji mieszkań będzie zależało od znalezienia wykonawców budów, bo jest z tym w kraju sporo kłopotów, gdyż firmy budowlane proponują w przetargach ceny znacznie przewyższające środki, jakimi inwestorzy np. samorządy dysponują na ten cel. Także Piotr Fedorowicz przyznał, że "koszty produkcji" to największe zagrożenie.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych