PARTNER PORTALU

W Częstochowie cenią wysoki standard mieszkania

Ile tak naprawdę płaci się za luksusowy apartament w zacisznej Parkitce, a ile kosztuje dwupokojowy standard na Rakowie? Wspólnie z urban.one sprawdzamy, gdzie w Częstochowie zlokalizowane są najdroższe własne cztery kąty.

Autor: HouseMarket.pl 01 września 2017 09:00

Według danych serwisu urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Częstochowie to 2,9 tys. zł, co oznacza, że mieszkać pod Jasną Górą jest minimalnie drożej niż m.in. Radomiu czy Legnicy.

Urban.one prześledziło rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazały się nowe apartamentowce w dwóch północno-zachodnich dzielnicach Parkitce i Grabówce. To tu w minionej dekadzie powstały zwykle 3-kondygnacyjne budynki z garażami i mieszkaniami o powierzchni nawet 100 mkw. W tych ostatnich przypadkach stawki na poziomie 6-6,5 tys. za mkw. nie są rzadkością.

Kupujących kusi nie tylko spokojna okolica i świeże farby na ścianach. - W tych wypadkach kupujący płacili także za dodatkowe, bogate wyposażenie mieszkania. W ofercie na rynku częstochowskim nie brakuje wciąż lokali wykończonych w wysokim standardzie, możemy więc spodziewać się tu wkrótce kolejnych cenowych rekordów - mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jak wynika z danych na bieżąco aktualizowanych przez serwis, najpopularniejsze metraże kupowane w Częstochowie mieszczą się w przedziale 43-60 mkw. (46 proc. kupowanych lokali). Takie właśnie typowe mieszkania (np. 55 mkw., 3 pokoje) na Rakowie to znacznie mniejszy wydatek niż w przypadku najbardziej prestiżowych adresów: zdarzają się okazyjne transakcje, gdy w przypadku bloków z wielkiej płyty wystarczy nieco ponad 100 tys. zł by stać się właścicielem mieszkania o powierzchni właśnie 55 mkw.

Wartości podawane przez urban.one powstają na bazie modeli statystycznych bazujących na cenach transakcyjnych, czyli informacjach o rzeczywistych transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań w danej okolicy.

- Jednym z efektów realizacji naszego zamierzenia jest dzielenie się wiedzą z Polakami, usunięcie dysproporcji informacyjnej między podmiotami profesjonalnymi a konsumentami. Rozwiązanie to pomaga podjąć decyzję przy jednym z najważniejszych wyborów w życiu - zakupie własnego lokum. Wyceny są wiarygodne dzięki dużej próbce danych o cenach transakcyjnych jakie zgromadziliśmy, a informacje dodatkowe zamieszczone w raporcie uwzględniają też np. kwestię bezpieczeństwa w danej okolicy czy czystości powietrza – podkreśla Adam Sobczak, jeden z twórców serwisu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych