PARTNER PORTALU

W Gdańsku ceny mieszkań poszły w górę

Gdańsk należy do niewielu dużych polskich miast, w których w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości wzrosły. Jest to efekt między innymi działań inwestorów poszukujących lokali zlokalizowanych w centrum miasta.

 

Autor: HouseMarket.pl 02 lutego 2016 16:52

Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców. Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż.

W Gdańsku ceny dyktują inwestorzy

Podczas gdy w wielu innych lokalizacjach ceny mieszkań odnotowały spadki, Gdańsk stoi po drugiej stronie rynku - wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. Tu w odniesieniu do początku 2014 r. kupowane obecnie mieszkania są droższe o 4,4 proc.

– Duży wpływ na średni koszt mieszkań ma struktura zakupów, gdzie oprócz typowego nabywania lokali do celów mieszkalnych, rynek jest też areną działań inwestorów, którzy poszukują nieruchomości z myślą o wynajmie. Większa rentowność wynajmu krótkoterminowego sprawia, że powodzeniem cieszą się np. droższe lokalizacje w obrębie starówki. Tamtejsze mieszkania stanowią wymarzony produkt inwestycyjny – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Średnie ceny na portalach ogłoszeniowych są średnio o 10 proc. wyższe niż w rzeczywistych transakcjach. To jednocześnie pokazuje, że rynek wypełniony jest licznymi ofertami o cenach znacznie przewyższających lokalną średnią.

Mniejsza dostępność kredytów

Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Gdańsku mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10 proc. wkładu własnego rata wyniesie obecnie 1471 zł. To o 25 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami.

Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03 proc. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6 proc.

Podwyżki marż oraz zalecenia KNF spowodowały, że w ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto średnia dostępna kwota kredytu wynosi obecnie 382 tys. zł. Jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 tys. zł.

– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad 500 tys. zł. Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15 proc. lub 20 proc. wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10 proc. nadal są dostępne w dziewięciu bankach – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych