PARTNER PORTALU

W Gdańsku mieszkania kupują inwestorzy

Na gdańskim rynku nieruchomości wtórnych nadal bardzo aktywni są inwestorzy poszukujący mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Zwłaszcza Starówka leży w centrum ich uwagi.

Autor: HouseMarket.pl 25 lutego 2016 15:00

Popularność programu MdM sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju. To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej.

Gdańsk jest jednym z miast, w których program MdM w poprzednich miesiącach cieszył się szczególnym powodzeniem. Niestety ostatnie obniżenie limitów cen oznacza mniejszą dostępność lokali dla potencjalnych beneficjentów programu – wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera.

– W dalszym ciągu obserwujemy duże zainteresowanie mieszkaniami na gdańskiej Starówce i w okolicach wśród inwestorów. Taki zakup to lokata kapitału dająca znacznie wyższe zyski niż chociażby najlepiej oprocentowane depozyty. W skali roku stopa zwrotu może wynieść nawet 10 proc. Dotyczy to również lokalizacji, w których studenci czy absolwenci stale zapewniają popyt na rynku nieruchomości: Wrzeszcz, Oliwa i Przymorze – stwierdza Maciej Górka, ekspert Metrohouse.

Niezmiennie najczęściej poszukiwanym mieszkaniem są nieruchomości o powierzchni pomiędzy 40 a 60 mkw., w cenie od 250 tys. do 300 tys. zł.

Kredyty podrożały

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Gdańsku z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym wzrosło z 3,68 proc. (w październiku) do 4,04 proc. obecnie.

W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku oznacza to wzrost raty o 54 zł, z 1389 zł do 1443 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu Mieszkanie dla młodych.

– Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł. Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Gdańsku, cena nie może przekroczyć 5020 zł na rynku pierwotnym lub 4107 zł na ryku wtórnym - zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych