PARTNER PORTALU

W Krakowie są popularne mieszkania na wynajem

Obecnie najchętniej kupowane są mieszkania zlokalizowane w dzielnicach: Grzegórzki i Stare Miasto. Nabywają je przede wszystkim inwestorzy planujący wynajem krótko i długoterminowy.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2016 16:45

Dobrą wiadomością z rynku kredytów hipotecznych jest stabilizacja, która nastąpiła po serii podwyżek marż i spadków dostępności. Złą wiadomością jest natomiast wyczerpanie puli środków z programu MdM dostępnych w tym roku z budżetu na 2017 r.

Grzegórzki i Stare Miasto górą

Największym zainteresowaniem osób chcących kupić nieruchomość z drugiej ręki w stolicy Małopolski cieszą się dwie dzielnice: Grzegórzki i Stare Miasto.

– W sumie blisko 30 proc. potencjalnych nabywców wskazywało w pierwszej kolejności właśnie te lokalizacje – mówi Robert Magdziarz, ekspert Metrohouse. – Analizując nastawienie i preferencje osób planujących zakup nieruchomości możemy założyć, że w kolejnych miesiącach te lokalizacje nie stracą na atrakcyjności, choć da się zauważyć także wyższe zainteresowanie Nową Hutą.

Co ciekawe, najczęściej podawanym w ostatnim czasie celem zakupu była inwestycja z myślą o wynajmie krótko i długoterminowym. Tego typu transakcje przeprowadzane są głównie na rynku wtórnym. Średni czas sprzedaży mieszkania z drugiej ręki przekracza obecnie pięć miesięcy.

Deweloperzy ożywili wschodnią część miasta

Krakowianie już od dawna narzekają na niskie limity cenowe programu MdM. Miniony kwartał nie przyniósł jednak oczekiwanych zmian. Od 1 kwietnia limit ceny dotowanego mieszkania w stolicy Małopolski odrobinę spadł (z 5247 zł do 5239,30 zł za mkw.).

Jeżeli chodzi o zmiany cenowe, to w minionym kwartale na krakowskim rynku były widoczne skutki zainteresowania dotowanymi mieszkaniami.

Podwyżki i spadki

Po znaczących podwyżkach marż i spadkach dostępności kredytowej nadszedł czas uspokojenia. W ostatnim czasie banki nie dokonywały zmian w ofertach kredytowych. Osoby, które w Krakowie chcą kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. zapłacą ratę na poziomie ok. 1728 zł (przy założeniu najniższego wkładu własnego, 25-letniego okresu spłaty i wyboru przeciętnej oferty kredytowej).  Oznacza to, że rata może być niższa, jeśli poświęcimy nieco czasu na porównanie ofert.

Nadal nie został rozwiązany problem z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej. Uchwalona w kwietniu ustawa o obrocie ziemią sprawiła, że taka działka nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla kredytu.

Tymczasem działki rolne są znacznie tańsze od budowlanych, więc wiele osób właśnie na nich planowało postawić swój wymarzony dom. Na szczęście sejm uchwalił już nowelizację wspomnianej ustawy, która ma przywrócić możliwość uzyskania kredytu. Teraz czaka ona jeszcze na akceptację przez senat i prezydenta.

Przypomnijmy również, że obecnie środki na dopłaty wypłacane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych są dostępne jedynie na 2018 r.

– Oznacza to, że pieniądze mogą otrzymać głównie osoby kupujące mieszkanie w budowie, które zostaną ukończone w 2018 r. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W praktyce uda się to również w przypadku gotowych mieszkań, ale pod warunkiem, że sprzedający zgodzi się na to, aby część zapłaty (dopłatę) otrzymać dopiero za półtora roku. Od stycznia przyszłego roku dostępna stanie się również pula 373 mln przeznaczonych na dopłaty, które będą mogły być wypłacane od razu. Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania programem, środki te prawdopodobnie skończą się jednak po dwóch lub trzech miesiącach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych