PARTNER PORTALU

W kwietniu mniej upadłości polskich firm

O 7 proc. spadła w kwietniu br. liczba upadłości polskich firm (r./r.). przede wszystkim za sprawą mniejszej liczby bankructw w budownictwie oraz w handlu - wynika z analiz Euler Hermes, spółki z Grupy Allianz ubezpieczającej transakcje, dostarczającej raporty handlowe i odzyskującej należności.

Autor: portalspozywczy.pl 06 maja 2015 19:12

Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego przeanalizowała sytuację polskich firm w kontekście bankructw – w kwietniu 2015 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 60 przedsiębiorstw wobec 65 w kwietniu roku ubiegłego (spadek o 7 proc.).

Zsumowany obrót firm, o których upadłości doniosły w marcu oficjalne źródła, wyniósł ok. 400 mln złotych, a zatrudnienie ok. 1900 osób.

 Upadłości było w kwietniu mniej (-7 proc.) głównie za sprawa mniejszej ich liczby w budownictwie oraz w handlu.

 Euler Hermes podkreśla, że poprawa nie jest jednolita, nie obejmuje całej gospodarki: w stosunku do sytuacji sprzed roku rośnie – co nie jest niespodzianką liczba upadłości firm usługowych oraz (co już może być pewnym zaskoczeniem) – liczba upadłości firm produkcyjnych.

 - Wydaje się, iż w sektorze przedsiębiorstw mamy same dobre sygnały. Eksport rośnie szybciej niż import, popyt wewnętrzny jest stabilny, o czym świadczy niższa liczba upadłości w handlu – jednym słowem nie ma więc większych problemów z popytem -  mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

 - Sprzedaż to jednak nie wszystko, istotny jest rachunek, wynik finansowy sprzedaży i szerzej – działalności przedsiębiorstw. Rośnie bowiem produkcja sprzedana przemysłu i budownictwa, ale jednocześnie spadają ceny produkcji sprzedanej – mówiąc więc ogólnie firmy sprzedając ilościowo tyle samo lub więcej jednocześnie mniej zarabiając na swojej działalności. Rozwierają się więc nożyce ryzyka: rośnie zaangażowanie, także kapitałowe firm w produkcję i sprzedaż a nie podnosi się lub spada jej rentowność, rośnie ich ekspozycja na ryzyko rynkowe. Sygnalizowany przez GUS średni wzrost wydajności (+3,4 proc. w przemyśle I kw. r/r) mógłby dać nadzieję na zrekompensowanie firmom spadków cen, ale jednocześnie wzrost zatrudnienia (+1,8 proc.) oraz presja na wzrost płac niwelują ten efekt wzrostu wydajności na wyniki finansowe firm - dodaje.

Największa grupą firm wśród tych przedsiębiorstw produkcyjnych, o których upadłości opublikowano informację w ubiegłym miesiącu stanowiły przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w produkcji art. budowlanych (5 firm). Ich skala działalności (obroty rzędu do kliku, maks. 15 mln złotych) wskazują na obsługę głównie rynku regionalnego, krajowego.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych