PARTNER PORTALU

W kwietniu mniej upadłości polskich firm

O 7 proc. spadła w kwietniu br. liczba upadłości polskich firm (r./r.). przede wszystkim za sprawą mniejszej liczby bankructw w budownictwie oraz w handlu - wynika z analiz Euler Hermes, spółki z Grupy Allianz ubezpieczającej transakcje, dostarczającej raporty handlowe i odzyskującej należności.

Autor: portalspozywczy.pl 06 maja 2015 19:12

Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego przeanalizowała sytuację polskich firm w kontekście bankructw – w kwietniu 2015 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 60 przedsiębiorstw wobec 65 w kwietniu roku ubiegłego (spadek o 7 proc.).

Zsumowany obrót firm, o których upadłości doniosły w marcu oficjalne źródła, wyniósł ok. 400 mln złotych, a zatrudnienie ok. 1900 osób.

 Upadłości było w kwietniu mniej (-7 proc.) głównie za sprawa mniejszej ich liczby w budownictwie oraz w handlu.

 Euler Hermes podkreśla, że poprawa nie jest jednolita, nie obejmuje całej gospodarki: w stosunku do sytuacji sprzed roku rośnie – co nie jest niespodzianką liczba upadłości firm usługowych oraz (co już może być pewnym zaskoczeniem) – liczba upadłości firm produkcyjnych.

 - Wydaje się, iż w sektorze przedsiębiorstw mamy same dobre sygnały. Eksport rośnie szybciej niż import, popyt wewnętrzny jest stabilny, o czym świadczy niższa liczba upadłości w handlu – jednym słowem nie ma więc większych problemów z popytem -  mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

 - Sprzedaż to jednak nie wszystko, istotny jest rachunek, wynik finansowy sprzedaży i szerzej – działalności przedsiębiorstw. Rośnie bowiem produkcja sprzedana przemysłu i budownictwa, ale jednocześnie spadają ceny produkcji sprzedanej – mówiąc więc ogólnie firmy sprzedając ilościowo tyle samo lub więcej jednocześnie mniej zarabiając na swojej działalności. Rozwierają się więc nożyce ryzyka: rośnie zaangażowanie, także kapitałowe firm w produkcję i sprzedaż a nie podnosi się lub spada jej rentowność, rośnie ich ekspozycja na ryzyko rynkowe. Sygnalizowany przez GUS średni wzrost wydajności (+3,4 proc. w przemyśle I kw. r/r) mógłby dać nadzieję na zrekompensowanie firmom spadków cen, ale jednocześnie wzrost zatrudnienia (+1,8 proc.) oraz presja na wzrost płac niwelują ten efekt wzrostu wydajności na wyniki finansowe firm - dodaje.

Największa grupą firm wśród tych przedsiębiorstw produkcyjnych, o których upadłości opublikowano informację w ubiegłym miesiącu stanowiły przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w produkcji art. budowlanych (5 firm). Ich skala działalności (obroty rzędu do kliku, maks. 15 mln złotych) wskazują na obsługę głównie rynku regionalnego, krajowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych