PARTNER PORTALU

W Łodzi mieszkania z drugiej ręki potaniały

Po niewielkim wzroście cen, który był obserwowany na łódzkim rynku nieruchomości wtórnym, w marcu ponownie obserwowana jest obniżka średniej ceny nabywanych lokali.

Autor: HouseMarket.pl 08 kwietnia 2016 11:13

Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów.

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Łodzi kupujemy nieco tańsze mieszkania niż przed miesiącem. – Zgodnie z naszym przewidywaniami wcześniejsze zwyżki cen były spowodowane jedynie zmianami w strukturze nabywanych mieszkań. Tymczasem obecna średnia cena jest bliska wartości 3500 zł za mkw., a więc  mieści się w widełkach cenowych, które pojawiają się w ofertach najczęściej – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Nadal dużym zainteresowaniem nabywców cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Co ciekawe, w Łodzi rozpiętość cen metra kwadratowego tego typu lokali jest bardzo duża. Najtańsze kupowane w lutym nieruchomości kosztowały 2500 zł za mkw., natomiast najdroższe – 4300 zł za mkw. Największa aktywność kupujących w ostatnim czasie dotyczyła przede wszystkim Błaut, Widzewa i Górnej.

Koniec dopłat w ramach MdM w tym roku

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Łodzi z pomocą kredytu, dobrą informacją jest to, że banki przestały podwyższać marże. Choć są one obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, to  rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów nadal jest atrakcyjne. Średnio dla kredytu z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi 4,01 proc. Powoduje to, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Łodzi za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 1017 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90 proc.).

Złą informacją jest natomiast to, że skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

– Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku. W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Na koniec warto dodać, że w programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Łodzi cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 4 254 zł, a mieszkania używanego 3481 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych