PARTNER PORTALU

W Poznaniu popularny jest duży metraż

W Poznaniu ceny obecnie obowiązujące podczas transakcji są zbliżone do tych, jakie obserwowaliśmy 12 miesięcy temu. Nie dziwi zatem, że w stolicy Wielkopolski nieprzerwanie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o większym metrażu.

Autor: HouseMarket.pl 08 kwietnia 2016 09:58

Przeciętne nabywane lokum ma aż 58 mkw. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów. W Poznaniu ceny pozostają na takim samym poziomie jak przed rokiem. Obecnie za metr kwadratowy mieszkania płacimy 5128 zł.

– Warto zauważyć, że w porównaniu z innymi miastami właśnie w stolicy Wielkopolski najczęściej dochodzi do sprzedaży lokali o dość dużych, jak na polskie realia, metrażach. Średnia w Poznaniu wynosi 58 metrów kwadratowych. Dla porównania, większe lokale nabywane są tylko w Warszawie (60 mkw.), a przeciętny metraż dla sześciu największych miast Polski wynosi niespełna 55 mkw. – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Nadal powodzeniem cieszą się mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty. W ich przypadku nabywcy płacą nawet poniżej 4000 zł za mkw. Z drugiej jednak strony, znajdziemy też oferty mieszkań, których cena przekraczała 5500 zł i równa się z kosztami, jakie ponoszą nabywcy w Warszawie.

Koniec dopłat w ramach MdM w tym roku

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu z pomocą kredytu, dobrą informacją jest to, że banki przestały podwyższać marże. Choć są one obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, to rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów nadal jest atrakcyjne. Średnio dla kredytu z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi 4,01 proc. Powoduje to, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy Wielkopolski za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 1463 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90 proc.).

Złą informację jest natomiast to, że skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

– Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku – Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę.

Na koniec warto dodać, że w programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Poznaniu cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 5 815 zł, a mieszkania używanego 4 757 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych