PARTNER PORTALU

W Poznaniu rośnie popyt na mieszkania pod wynajem

Z końcem roku nie zmniejsza się zainteresowanie mieszkaniami w Poznaniu. Chętnych na zakup 2-3 pokojowych lokali z przeznaczeniem na wynajem, np. studentom, wciąż jest bardzo dużo. Średnia transakcja za lokal zawierana jest tu za kwotę 5,444 tys. zł. Eksperci Metrohouse i Expandera zwracają uwagę, że zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z rządowego programu MdM, wskazują również, że nadchodzące podwyżki stóp procentowych spowodują wzrost rat i pogłębią obserwowany już spadek zdolności kredytowej.

Autor: HouseMarket.pl 02 stycznia 2018 11:07

Koniec roku dla rynku nieruchomości w Poznaniu to okres dużej aktywności, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

– Dużym zainteresowaniem, jak zawsze dla inwestorów, cieszą się okazje, kupowane oczywiście za gotówkę (wartość od 200 tys. zł do 350 tys. zł). Celem zakupów takich mieszkań to głównie wynajem – szczególnie dla studentów, ale także zakup pod najem krótkoterminowy. Królują głównie mieszkania 2-3 pokojowe. Obserwujemy również wzmożoną aktywność klientów, którzy chcą skorzystać z programu MdM – komentuje Tomasz Jezierski, Metrohouse Poznań – Na rynku wciąż występują mieszkania spełniające takie kryteria. Problemem może być kwestia złożonych wniosków, np. tego czy zostaną pozytywnie rozpatrzone, głównie ze względu na kolejność zgłoszeń. Pojawiają się również klienci zainteresowani zakupem działek. Chcą dokonać transakcji jeszcze przed końcem roku. Coraz częściej słychać też opinie o podwyżkach cen nieruchomości w przyszłym roku. W Poznaniu ceny zbliżone są do odczytów sprzed miesiąca i wynoszą odpowiednio 5,444 tys. zł za mkw. W porównaniu do zeszłego roku obecne ceny są niższe średnio prawie o 6 proc. – dodaje.

Kończą się pieniądze na dopłaty

Najważniejszym wydarzeniem dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie jest uruchomienie od stycznia ostatniej transzy dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

- Aby otrzymać wsparcie trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu, który w Poznaniu wynosi  5,728 tys. zł w przypadku lokalu z rynku pierwotnego i 4,686 tys. zł z wtórnego – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera - Trzeba jednak dodać, że pieniądze najprawdopodobniej skończą się bardzo szybko. Osoby zainteresowane dopłatą powinny więc jak najszybciej rozpocząć procedurę kredytową - dodaje.

Kolejna istotną kwestią jest coraz niższa dostępność kredytów. W ostatnich latach systemicznie spada kwota kredytu jaką można uzyskać przy określonym poziomie dochodów i w 2018 r. ta tendencja będzie najprawdopodobniej kontynuowana. Przyczyni się do tego rosnący WIBOR, który zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na podwyżkę stóp NBP. Ta ostatnia może nastąpić w IV kwartale przyszłego roku, a więc WIBOR może zacząć rosnąć już w połowie roku. To przełoży się na wzrost rat, który z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu przy danym dochodzie staje się trudniejsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych