PARTNER PORTALU

W Poznaniu rusza konkurs na inicjatywy osiedlowe

Podwórkowy festyn, sąsiedzki piknik lub kameralny koncert pod chmurką - to tylko przykładowe propozycje imprez, które już wkrótce mieszkańcy Łazarza, Wildy i Starego Miasta będą mogli samodzielnie zorganizować. Najciekawsze projekty zostaną sfinansowane przez miasto.

Autor: HouseMarket.pl 23 marca 2016 14:23

Na każdego pomysłodawcę czeka do 8 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 15 kwietnia.

– To jest pierwsza, pilotażowa edycja konkursu. Sukcesywnie współpracujemy z radami osiedli, które najlepiej znają lokalne potrzeby. Podobnie jest i tym razem, ale jeszcze większy nacisk stawiamy na inicjatywę samych mieszkańców i społeczników, którzy w założeniu od początku do końca realizują swój pomysł – podkreśla Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W praktyce każdy mieszkaniec Łazarza, Wildy lub Starego Miasta może złożyć wniosek – koncepcję na organizację projektu, eventu czy wydarzenia na swoim osiedlu. Zgłoszone wnioski będą podlegały ocenie komisji konkursowej, a autorzy zwycięskich projektów otrzymają środki na ich realizację – maksymalnie 8 tysięcy zł. W sumie każda z trzech rad osiedla będzie dysponowała pulą w wysokości od 60 do 80 tysięcy zł.

Jak informuje poznański magistrat, „Łazarskie, Staromiejskie i Wildeckie Inicjatywy Osiedlowe” to projekt zainicjowany przez radnych osiedlowych i realizowany we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Jego założeniem jest wsparcie i zachęcenie mieszkańców do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze społecznym, kształtującym tożsamość danego osiedla.

– Środki finansowe przeznaczone na konkurs to pieniądze publiczne, dlatego chcemy by wróciły do mieszkańców. Taki konkurs to zachęta do współtworzenia miejskiej tkanki społecznej. Kierujemy go do każdej osoby, która chce brać czynny udział w lokalnym życiu dzielnicy – podkreśla Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto.

Akcja wpisuje się w realizację Programu dla Śródmieścia, jak również jest jednym z pierwszych przejawów nawiązanej współpracy śródmiejskich rad osiedli w ramach powołanej w styczniu Koalicji Śródmiejskiej. Aby zgłosić swój projekt należy wypełnić wniosek konkursowy. Tu najważniejszy jest odpowiedni opis przedsięwzięcia, a także harmonogram realizacji. Zgłoszenia będą podlegały ocenie komisji konkursowej. Zaakceptowane przez nią działania muszą zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

– Stawiamy przede wszystkim na możliwość realizacji danego przedsięwzięcia, jego atrakcyjność czy też stopień zaspokojenia potrzeb mieszkańców – mówi Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda. Jednorazowe dofinansowanie wnioskowanego projektu nie może przekroczyć 8 tysięcy zł. – Liczymy na pomysłowość mieszkańców. Może to być piknik, koncert podwórkowy czy zawody sportowe – mówi Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zgłoszenia można składać w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta do 15 kwietnia. Po zakończeniu prac komisji konkursowej, zwycięskie projekty będzie można realizować już od początku maja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych