PARTNER PORTALU

W Sandomierzu można odpracować długi czynszowe

Lokatorzy mieszkań komunalnych i socjalnych w Sandomierzu, którzy mają zaległości w płaceniu czynszu, mogą odpracować długi przez udział w robotach porządkowych i remontowych w mieście. Do programu można zgłaszać się od początku czerwca.

Autor: PAP 15 czerwca 2015 08:20

Według danych podanych przez sandomierski magistrat, zadłużone jest co piąte mieszkanie z ok. 950, znajdujących się w zasobach miasta. Zaległości z tytułu niepłacenia czynszu przez najemców, liczone razem z odsetkami, sięgają ok. 2,5 mln zł. Największe zadłużenie ma lokator, którego dług wynosi 55 tys. zł. Do programu, który ruszył 1 czerwca, zgłaszają się już pierwsi chętni - poinformowała asystent burmistrza Sandomierza, Katarzyna Zioło.

"To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bo nieraz naprawdę to nie jest tak, że osoby ze złej woli nie wydatkują środków na czynsz. Po prostu nie mają z czego płacić. Przykładowo - wybierają kupno leków, a nie zapłacenie za czynsz" - podkreśliła Zioło.

Osoby, które przystąpią do programu będą pracowały w mieście m.in. przy sprzątaniu terenów zielonych (koszenie trawników, grabienie liści), sprzątaniu gminnych obiektów, porządkowaniu chodników i schodów - także ich odśnieżaniu w zimie, czyszczeniu słupów informacyjnych (chodzi np. o usuwanie z nich nieaktualnych ogłoszeń), myciu i malowaniu wnętrz klatek schodowych w gminnych budynkach mieszkalnych. Godzina pracy na rzecz miasta będzie liczona jako 10 zł brutto. Zaliczanie wykonanej pracy na poczet długu, będzie rozliczane co miesiąc.

O spłatę zadłużenia w formie prac interwencyjnych - wynikającego z niepłacenia czynszu lub niepłacenia odszkodowania, za bezumowne korzystanie z mieszkań - mogą ubiegać się najemcy lokali i osoby je zajmujące, którym wypowiedziano umowę najmu.

Chodzi o lokatorów, których zadłużenie czynszowe jest wyższe od 1,5 tys. zł - w przypadku mieszkań socjalnych i 3 tys. zł - w przypadku lokali komunalnych. Dług mogą odpracowywać także pełnoletnie osoby, zamieszkujące lokale razem z ich najemcami, np. dorosłe dzieci.

Z możliwości spłaty długu czynszowego za pracę nie będą mogli skorzystać najemcy, wobec których toczą się postępowania o eksmisję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych