PARTNER PORTALU

W. Surmacz: sprawa reprywatyzacji to jeden z największych przekrętów w Polsce po 1989 r.

Jeden z największych przekrętów w Polsce po 1989 roku to jest właśnie sprawa reprywatyzacji - powiedział PAP Wojciech Surmacz z Polskiego Radia. "Dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów, powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić" - dodał.

Autor: PAP 06 października 2017 09:49

"Jeśli chodzi o Kraków, ale nie tylko o Kraków, też spokojnie możemy mówić o Trójmieście, pewnie o Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach - o tych dużych ośrodkach miejskich, też o Łodzi, tam działały po prostu zorganizowane grupy przestępcze" - powiedział PAP o tzw. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości Wojciech Surmacz z Polskiego Radia.

Jak tłumaczył: "używały takich samych narzędzi i działały według takich samych schematów, jak to się działo w Warszawie, natomiast nigdzie, w żadnym innym mieście w Polsce nie ma takiej skali jak w Warszawie".

Zdaniem Surmacza w przypadku stolicy "trzeba wziąć pod uwagę takie wydarzenie, które nazywało się dekretem Bieruta i to przede wszystkim zdemolowało własność prywatną, nie tyle jeśli chodzi o nieruchomości, ale w ogóle jeśli chodzi o własność prywatną jako taką".

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

"Natomiast wracając do Krakowa - dokładnie te same patenty, schematy, narzędzia były używane, można powiedzieć, że to była zorganizowana grupa" - powiedział. I dodał, że "na pewno pojawią się bardzo konkretne adresy, konkretne kamienice i nie tylko kamienice".

Zdaniem Surmacza nie będzie kolejnej komisji śledczej do badania reprywatyzacji w kolejnych miastach, bo zajęłoby to zbyt dużo czasu. Ale liczy na opracowanie rozwiązania systemowego, być może w postaci ustawy, "które po prostu raz na zawsze przetnie te wszystkie macki ośmiornicy, która rozeszła się po całej Polsce".

"Kiedyś usłyszałem, co ciekawe, od jednego z adwokatów, zaangażowanych w te wszystkie nadużycia reprywatyzacyjne, powiedział mi kiedyś, że polski rynek roszczeń, wartość tego rynku roszczeń można porównać do wartości Giełdy Papierów Wartościowych, czyli rynku kapitałowego w Polsce" - przytoczył Surmacz. Jak podkreślił, to pokazuje skalę ogólną problemu, nie tylko w Warszawie.

Surmacz opowiadał, że sam przez wiele lat zajmował się tematem reprywatyzacji, ale jak mówił: "nie widziałem ze strony i ówczesnej ekipy rządzącej, i organów ścigania takiej wyraźnej woli w zwalczaniu tego procederu".

"To się zmieniło i bardzo dobrze, że to się zmieniło, bo to był naprawdę jeden z największych, najładniejszym chyba określeniem będzie: największych +przekrętów+ w Polsce po 1989 roku, to jest właśnie sprawa reprywatyzacji" - mówił.

Jego zdaniem "dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić".

Jak dodał: "usłyszałem niedawno z ust jednego z polityków, że tak naprawdę to wszystko zmierza do tego, żeby unormować tę sytuację, zwrócić te nieruchomości do Skarbu Państwa, a później, w następnej kolejności oddać je prawowitym właścicielom".

I podsumował: "To jest bardzo dobry i słuszny kierunek, i nie ma nic wspólnego z nacjonalizacją, upaństwowieniem itd. Nie, tutaj chodzi o to, żeby było normalnie".

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podpisał w środę zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorskiego, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic na terenie Krakowa. Jak dodał, w skład zespołu wejdą też przedstawiciele policji.

Z kolei komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do Chmielnej 70.; o przyznaniu Maciejowi M. praw do działki Sienna 29, o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych