PARTNER PORTALU

W Warszawie liczy się atrakcyjna lokalizacja

Na stołecznym rynku nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania zlokalizowane w dobrze skomunikowanych z resztą miasta rejonach.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2016 12:08

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów. Gorszą informacją jest wyraźny spadek średniej zdolności kredytowej, zwłaszcza dla wnioskodawców o przeciętnych i niskich dochodach.

Jak wybieramy mieszkania w Warszawie

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Warszawie największą popularnością nadal cieszą się mieszkania dwupokojowe w cenie do 350 tys. zł. Kupujący poszukują lokali z oddzielną kuchnią, dobrze skomunikowanych z resztą miasta, a idealnym rozwiązaniem pod tym względem jest bliskość stacji metra.

– Pojawiają się także zapytania o nieruchomości znacznie większe, czteropokojowe. Z uwagi na zupełnie inny budżet takich zakupów klienci są zdecydowanie bardziej wymagający – stwierdza Dariusz Mitrowski, ekspert Metrohouse.

– Popularność lokalizacji zależy od korelacji atrakcyjności ceny, dużej podaży w danym rejonie i skomunikowania z resztą miasta. Warszawiacy najchętniej zamieszkaliby na Mokotowie, Żoliborzu czy Saskiej Kępie, ale kupują również mieszkania w innych rejonach, w których znajdą oferty w odpowiedniej cenie – dodaje ekspert.

Przyjezdni nie mają tego typu preferencji i wybierają lokalizacje, w których już mieszkają znajomi, gdzie do tej pory wynajmowali mieszkania i mieli okazję poznać okolicę. Tacy nabywcy ponad prestiż stawiają relację ceny do jakości rozumianej jako dostęp do infrastruktury miejskiej. Stąd popularność Bemowa, Targówka, Białołęki, czy też miejscowości podwarszawskich.

Wzrost limitów w MdM pomniejszył podaż mieszkań Pierwszy kwartał bieżącego roku na warszawskim rynku pierwotnym upłynął pod znakiem wzrostu podaży nowych mieszkań. Liczba lokali proponowanych przez deweloperów, od końca grudnia 2015 r. do początku kwietnia 2016 r. wzrosła o około 7 proc.

Analogiczny wzrost liczby inwestycji wyniósł 5 proc. Przy obecnej sprzedaży warszawskich mieszkań, większa podaż nie stanowi problemu. Stołeczni deweloperzy powinni jednak wziąć pod uwagę zmiany związane z programem Mieszkanie dla Młodych.

W kontekście warszawskiego rynku warto również wspomnieć o zmianach cenowych. Od końca grudnia 2015 r. do początku kwietnia 2016 r. średnie ceny mieszkań oferowanych przez stołecznych deweloperów spadły tylko nieznacznie (z 7 964 zł za mkw. do 7 927 zł za mkw.). Najbardziej zmienił się udział lokali z ceną wynoszącą od 7 000 do 8000 zł za mkw. Takie mieszkania obecnie stanowią ok. 35 proc. całej oferty stołecznych deweloperów.

Duża obniżka zdolności kredytowej

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Warszawie powinny przygotować się na to, że uzyskanie kredytu hipotecznego będzie trudniejsze niż dotychczas.

– W ostatnim czasie część banków znacząco obniżyła dostępną kwotę kredytu, zwłaszcza dla osób o przeciętnych i niskich dochodach – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dla przykładu, od listopada aż o ponad 200 000 zł zmniejszyła się kwota kredytu w Banku Pekao dostępna dla trzyosobowej rodziny z dochodem wynoszącym 5 000 zł netto. W czterech innych instytucjach spadek przekracza 100 000 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś kilka miesięcy temu sprawdzał, na jakie mieszkanie go stać, to teraz powinien na wszelki wypadek ponownie przeprowadzić badanie zdolności kredytowej – ocenia ekspert.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych