
Największa oferta mieszkań na rynku pierwotnym znajduje się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Chociaż w ostatnim czasie na rynku nieruchomości można mówić o ożywieniu, to aktywność deweloperów nie we wszystkich miastach przełożyła się na większy wybór dla kupujących.
Zmiany wielkości całkowitej oferty przebiegały bowiem w różnych kierunkach w zależności od rynku.
W porównaniu z końcem 2014 r. oferta zmniejszyła się w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Największy przyrost oferty miał miejsce w Warszawie. Spowodowane jest to coraz większym zainteresowaniem klientów rynkiem pierwotnym, co jest jasnym sygnałem dla deweloperów, że warto budować w stolicy. Szczególnie dobrze ma się rynek inwestycji z wyższej półki. Inwestycja Bobrowiecka 10 na warszawskim Mokotowie czy Syrena Apartamenty na Woli są tylko przykładami, że jest duży popyt na luksusowe osiedla mieszkaniowe w prestiżowych dzielnicach.
Zauważalny progres na pierwotnym rynku mieszkaniowym, w porównaniu z końcem 2014, ma miejsce również w Poznaniu. Podobnie jak w Warszawie deweloperzy podążają za preferencjami klientów, którzy doceniają zwłaszcza atrakcyjną lokalizację. Przykładem jest inwestycja Maraton Gardens, która zlokalizowana jest w bezpośredniej odległości od Starego Rynku w Poznaniu.
- Oferty z rynku pierwotnego rzeczywiście cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem. Wielu klientów decyduje się na zakup mieszkań jeszcze na wczesnym etapie budowy. Taki wariant daje, oprócz tańszej oferty, większy komfort przy wyborze mieszkania - twierdzi Krzysztof Kołakowski z inwestycji Bobrowiecka 10.
We wszystkich przebadanych miastach systematycznie maleje za to liczba mieszkań gotowych do odbioru. W ujęciu nominalnym oferta takich lokali najbardziej skurczyła się w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.