PARTNER PORTALU

Warszawa liderem na rynku pierwotnym

Wśród największych miast w Polsce ponad 40 proc. rozpoczynanych inwestycji ma miejsce w Warszawie. Stołeczny rynek nowych mieszkań staje się bardziej konkurencyjny od rynku wtórnego, który często jest przeceniany - wynika z raportu Cenatorium.

Autor: HouseMarket.pl 02 czerwca 2015 09:33

W skali kraju rynek pierwotny stolicy stanowi 25 proc. całego rynku nowych mieszkań. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Kraków (11 proc. nowych mieszkań na rynku), Wrocław (8 proc.), Gdańsk (7 proc.), Poznań (5 proc.) i Łódź (3 proc.).

Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku na rynku stołecznym rozpoczęto 1961 projektów mieszkaniowych, czyli o 55 proc. mniej niż analogicznym okresie 2014 r (4331 inwestycji). Spadek wynikał, m.in. z harmonogramów rozpoczętych inwestycji. Na znacznie większy wysyp nowych lokali nie powinniśmy czekać już długo. Wzrosła bowiem kw./kw. liczba wydanych pozwoleń - w pierwszym kwartale br. wydano ich 5483, podczas gdy rok wcześniej było ich 3402 (wzrost o 61 proc. kw./kw.).

Ceny transakcyjne lokali mieszkalnych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym podlegały niewielkim wahaniom - wynika z raportu o rynku nieruchomości przygotowanym przez Cenatorium. W 2014 roku w porównaniu kwartalnym nie przekroczyły granicy 3,5 proc. Średnia cena za 1 mkw. mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 7 256 zł, natomiast rynek wtórny był droższy o ok. 3 proc. W ubiegłym roku według danych GUS zauważalnie rosła podaż nowych mieszkań (budowy rozpoczęte, wydane pozwolenia na budowę), zarówno w porównaniu do 2013 r., jak i 2012 roku. Na marginesie warto zauważyć, że w 2013 roku pula nowych inwestycji była niższa, ponieważ intensyfikacja podaży przypadła na rok 2012, kiedy zaczęła obowiązywać „ustawa deweloperska”.  Dlatego, o ile interpretacja 30-procentowego wzrostu podaży w 2013 r. może być nieco skrzywiona, to wzrost produkcji w 2014 roku w porównaniu do rekordowego 2012 roku jest zauważalnym dowodem na wysoki poziom podaży. Mimo wysokiej podaży sprzedaż mieszkań pozostaje na stabilnym poziomie, co oznacza, że firmy deweloperskie efektywnie dopasowują podaż do popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Udział rynku pierwotnego w ogólnej sprzedaży mieszkań w stolicy wzrasta umiarkowanie od pięciu lat. Rok 2014 w Warszawie zakończył się wynikiem 37-procentowego udziału transakcji zawartych na rynku pierwotnym w całkowitej strukturze obrotu. Zauważalne jest przesuwanie się popytu w stronę rynku pierwotnego. Pokazuje to, że rynek nowych mieszkań staje się bardziej konkurencyjny w stosunku do rynku wtórnego, który często jest przeceniany.

Najczęściej kupowane mieszkania w Warszawie to lokum o powierzchni 45-55 mkw. (22 proc. udziałów w rynku), 35-45 mkw. (19 proc.) oraz 55-65 mkw. (15 proc.). Najmniejszym powodzeniem cieszą się mieszkania o powierzchni 85-100 mkw. (5 proc. udziałów).

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych