PARTNER PORTALU

Warszawa potrzebuje nowego spojrzenia na politykę mieszkaniową

Obecnie warszawski rynek jest zdominowany przez lokale własnościowe, podczas gdy dużą lukę w stolicy powinny wypełnić mieszkania na wynajem.

Autor: Housemarket.pl 12 czerwca 2015 11:38

- Namawiam władze Warszawy do położenia większego nacisku na rozwój mieszkań na wynajem, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. To poprawi jakość życia w mieście i będzie pozytywnie wpływać na wzrost populacji – mówił podczas konferencji Warsaw Day prof. Janusz Czapiński.

Pionierem w realizacji takiego systemu jest Poznań, który kupił od deweloperów kilkaset mieszkań i zaoferował ich wynajem w bardzo atrakcyjnej cenie. - Władze samorządowe stać na takie działania, ponieważ, w odróżnieniu od deweloperów, nie są nastawione na realizację zysku - zaznaczył.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz odpowiedział, że miasto już od kilku lat intensywnie stara się wypełniać lukę mieszkaniową dla mniej zamożnych osób. - Zbudowaliśmy 5 tys. mieszkań komunalnych – informuje. - Pracujemy także nad ofertą dla osób, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne, ale nie mają też środków na zaciągnięcie kredytu - dodaje.

Z kolei Grzegorz Kiełpsz, szef rady nadzorczej Dom Development i prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich stwierdził, że należy rozróżnić rynek mieszkań na wynajem budowanych przy udziale środków publicznych jak np. TBS i na realizowane i wynajmowane na zasadach wolnorynkowych. - Nie będzie jednak znaczącego wzrostu tego segmentu dopóki nie powstanie sensowny program zachęt dla inwestorów indywidualnych, który skłoni ich do kupowania mieszkań i zarabiania na ich wynajmie, zamiast trzymania środków na lokatach bankowych – powiedział.

Deweloperzy mają w stolicy duże pole do popisu, gdyż luka mieszkaniowa wciąż jest duża, a sposobem na jej wypełnienie mogą być lokale własnościowe kupowane i wynajmowane przez prywatnych inwestorów. - Deweloperzy grają w „środku pola”. Z jednej strony spełniają oczekiwania mieszkańców, ale z drugiej muszą liczyć się z wizją władz miast. Nasza rolą jest wypracowanie kompromisu – powiedział prezes PZFD.

- Popyt na mieszkania w stolicy będzie stabilny, gdyż Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, które się nie wyludnia i prognozy do 2050 r. są pozytywne – ocenił Czapiński.

Z drugiej strony przybywa ludności poza obszarem administracyjnym Warszawy. Przyciąga ich możliwość kupna tańszego lokum. Należy się zastanowić, jak stworzyć warunki, które zachęcą ich do powrotu do Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych