PARTNER PORTALU

Warszawa umorzy długi lokatorom mieszkań komunalnych

Do 21 września br. mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o częściowe umorzenie długów czynszowych w lokalach komunalnych.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 15 września 2015 17:00

Chodzi o program Warszawy, który ma pomóc w spłacie długów lokatorom mieszkań komunalnych. Program zakłada, że po spełnieniu określonych warunków przy spłacie części zadłużenia, pozostała jego część zostanie umorzona. Jest to kolejna forma pomocy osobom mającym zadłużenie w opłatach za czynsz.

Dla kogo umorzenia i na jakich warunkach

Przypomnijmy, nowy program pomocy na lata 2015 – 2019 dotyczy dłużników, którzy z różnych przyczyn nie płacą systematycznie za czynsz i media. Program przewiduje dwa warianty porozumienia pomiędzy lokatorami a samorządem warszawskim:

1. przy spłacie 30 proc. zadłużenia w ciągu 3 miesięcy od dnia podpisania porozumienia, nastąpi umorzenie 70 proc. długu po wywiązaniu się z warunków porozumienia.

2. przy spłacie 50 proc. zadłużenia w miesięcznych ratach w ciągu kilku lat (nie później niż do 30.09.2019 r.), zostanie umorzone 50% długu.

W przypadku obu wariantów mieszkaniec, oprócz spłaty części zadłużenia, będzie zobowiązany do terminowych opłat w ciągu najbliższych 4 lat, przy czym w każdym roku będzie mógł dwa razy spóźnić się z płatnościami o 21 dni. Umorzenie 70 proc. lub 50 proc. nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. Wniosek mogą składać osoby, które na dzień 30 września 2014 roku posiadały zadłużenie w opłatach za lokal komunalny. 

Wiosną tego roku zarządcy lokali komunalnych informowali mieszkańców o wysokości zadłużenia i o warunkach uczestnictwa w programie oraz miejscu składania wniosków. Do 7 września do dzielnic wpłynęło ponad 3200 wniosków. Najwięcej, bo ponad 600 zostało złożonych na Woli, ponad 400 wniosków na Ochocie, Mokotowie, Pradze - Południe i w Śródmieściu.

Przeczytaj na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych