PARTNER PORTALU

Warszawa w czołówce liderów europejskiego rynku najmu

W Warszawie najszybciej zwraca się inwestycja w mieszkanie wynajmowane turystom - wynika z raportu HomeToGo. W gronie liderów rynku najmu znalazły się jeszcze Ateny, Istambuł, Zagrzeb i Praga.

Autor: HouseMarket.pl 10 września 2015 10:35

Ranking miast w jakich opłaca się kupić mieszkanie, a następnie wynajmować je podróżnikom otwierają Ateny - podano w raporcie HomeToGo, podsumowującym sezon letni 2015. Wynik ten jest bezpośrednio związany z załamaniem na greckim rynku nieruchomości, przy jednoczesnej niezmienności stawki wynajmu zakwaterowania dla turystów. Współczynnik opłacalności (czyli mediana ceny wynajmu metra kwadratowego) wynosi tu 6,2 pkt.

Na drugim miejscu w rankingu opłacalności mieszkań na wynajem uplasowała się Warszawa. Współczynnik opłacalności - 4,5 pkt. -  jest rezultatem prawie dwukrotnie wyższych niż w Atenach cen mieszkań. 4,3 pkt. to natomiast wynik w trzecim w rankingu Istambule. Najtrudniej będzie o zwrot z tego typu inwestycji w Londynie, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje już ok. 90  tys. zł.

Najdrożej w dużych miastach

Szczyt sezonu turystycznego nie ma większego wpływu na kształtowanie się cen wynajmu nieruchomości wakacyjnych w największych europejskich miastach będących jednocześnie popularnymi destynacjami urlopowymi. Stawki za noclegi utrzymują się tam na niezmiennym, wysokim poziomie. I tak za noclegi podczas tygodniowego pobytu 4 osób w pierwszym w rankingu Londynie zapłacimy aż ok. 7,7 tys. zł. Na wydatek rzędu 6,5 tys. zł należy przygotować się jadąc do Amsterdamu. Na kolejnych miejscach znalazła się Kopenhaga (ok. 6,3 tys. zł), Zurych (ok. 5,3 tys. zł) oraz Paryż (ok. 5 tys. zł). Co ciekawe, koszt mieszkania wakacyjnego w Warszawie wynosi tylko
ok. 2,3 tys. zł, czyli jest o ponad połowę niższy niż w Paryżu.

W regionach turystycznych taniej poza sezonem

Zgodnie z danymi z HomeToGo rekordzistami jeśli chodzi o różnice w cenie wynajmu apartamentów  wakacyjnych w sezonie i poza nim są Włochy oraz Hiszpania. Ceny noclegu w tzw. Wenecji Euganejskiej (obejmującej m.in. Wenecję, Weronę, Vicenzę i Padwę), na Sardynii oraz na hiszpańskiej Costa Brava spadają o ok. 40 proc. Na północy Włoch koszty spadają z ok. 3,2 tys. zł do 1,8 tys. zł, na Sardynii z 3,3 tys. zł do ok. 2 tys. zł, na Costa Brava natomiast z ok. 3,3 tys. zł do 2,15 tys. zł.

Zobacz raport HomeToGo i porównanie cen najmu w załącznikach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych