PARTNER PORTALU

Warszawski rynek wtórny z większymi upustami

Nabywcy mieszkań w Warszawie mają powody do zadowolenia. Statystyki cenowe wskazują, że przy stoliku negocjacyjnym można rozmawiać o coraz wyższych upustach.

Autor: HouseMarket.pl 18 sierpnia 2015 13:28

W porównaniu do ostatnich miesięcy w stolicy widać bardziej otwartą postawę negocjacyjną sprzedających mieszkania. Średnie negocjacje przekraczają już 3 proc. ostatniej ceny ofertowej.

Według statystyk agencji Metrohouse średnio udaje się wynegocjować 3,2 proc. ceny mieszkania. Jest to jednak różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną, jaką udało się uzyskać w końcowej transakcji. Wielokrotnie podczas samego procesu sprzedaży obniżki ceny zdarzają się kilkukrotnie. Jest to naturalny proces dostosowywania ceny oferty do warunków rynkowych. Najczęściej klienci wystawiają ceny wyższe niż rynkowe w nadziei, że uda się znaleźć osobę, która będzie w stanie tyle zapłacić. Czasem się to udaje, ale zwykle należy być przygotowanym, że dopiero urealnienie ceny spowoduje wzrost zainteresowania wśród klientów. Tym razem dość trudno negocjowało się ceny mieszkań dwupokojowych w cenie do 350 tys. zł. Nadal jest to towar, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów, przez co, przy odpowiedniej wycenie początkowej, można liczyć na sprzedaż po cenie niezbyt odbiegającej od oczekiwań.

Średni czas sprzedaży mieszkania wydłużył się w porównaniu do wcześniej analizowanego okresu. W transakcjach doradców Metrohouse przed wakacjami sprzedaż zajmowała średnio 116 dni. Rekordzistom znalezienie nabywcy zajmowało kilka dni. Jednak zaledwie co dziesiąte mieszkanie zostało sprzedane w tak szybkim tempie. Inni właściciele mieszkań na sprzedaż czekali na nabywcę znacznie dłużej – w kilku przypadkach było to nawet ponad 2 lata, a sprzedaż nastąpiła dopiero po znacznych obniżkach wyjściowej ceny.

Najwięcej transakcji odnotowano na Mokotowie, Bemowie i Białołęce. Nieco mniejszy niż zwykle ruch miał miejsce w Śródmieściu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych