PARTNER PORTALU

Wąska działka. Podpowiadamy jak wybrać projekt

Wybór projektu jest związany z działką. Jej kształt i rozmiar decydują o tym, czy zamieszkamy w domu parterowym, czy z poddaszem użytkowym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku parceli uznawanych za nietypowe. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej w ARCHON+ podpowiada jak wybrać projekt na wąską działkę.

Autor: housemarket.pl 18 stycznia 2018 09:22

Wybierając projekt domu na wąską działkę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Z jednej strony dom powinien być dobrze dopasowany do potrzeb mieszkańców, z drugiej musi spełniać przepisy prawa budowlanego, które szczegółowo określają dopuszczalne odległości usytuowania budynku względem granic działki.

Dla wąskich działek o szerokości do 16 metrów prawo zezwala na zmniejszenie wymaganych odległości między granicą działki a ścianą pozbawioną okien i drzwi z 3 do 1,5 metra lub budowę w granicy. Jednak i wtedy obowiązuje przepis o lokalizacji okapu domu minimum 1,5 m od granicy. Ważna jest też zabudowa sąsiednich działek. Ze względu na przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego musimy uwzględnić odpowiednie odległości od budynków na działkach sąsiadujących.

Szukając projektu na wąską działkę należy zwrócić uwagę na możliwość właściwej lokalizacji budynku względem stron świata, tak aby móc efektywnie wykorzystywać naturalną energię słoneczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych