PARTNER PORTALU

We Wrocławiu ceny najniższe od ośmiu miesięcy

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska odnotowano najniższe ceny mieszkań od kilku miesięcy.

Autor: HouseMarket.pl 24 lutego 2017 15:21

Jest to szczególnie dobry moment na zakup nowego lokum, kiedy na horyzoncie jeszcze nie widać reakcji rynku na planowane przez banki zaostrzenie wymagań kredytowych. We Wrocławiu jednak nie wszyscy wspierają się kredytem przy zakupie czterech kątów. Od kilku tygodni daje się zaobserwować większą liczbę transakcji kupna mieszkań, które dokonywane są za gotówkę.

Niższa cena w parze z większym metrażem

Wrocław jest jednym z tych miast, w których mamy do czynienia ze spadkiem średniej ceny transakcyjnej, którą musimy zapłacić kupując mieszkanie i jest to spadek rzędu 4,8 proc. w stosunku do poprzedniego notowania. Średnia cena za mkw. wynosi obecnie 5164 zł  i choć najniższa od ośmiu miesięcy, to zbliżona jest do wartości odnotowanej przed rokiem.

Może to świadczyć o stabilności cen na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Niższe ceny mieszkań skłaniają do zakupu większych metraży. Wrocław jest  liderem, jeżeli chodzi o wielkość nabywanych mieszkań – średnia  z ostatniego kwartału to aż 64 mkw. Wedle opinii pośredników z wrocławskiego oddziału Metrohouse, w stolicy Dolnego Śląska najczęściej są poszukiwane niedrogie i duże mieszkania w kamienicach, których we Wrocławiu nie brakuje.

– Powodzeniem cieszą się lokale do 260 tys. zł także do remontu. Kupujemy głównie mieszkania dwupokojowe, natomiast wrocławski rynek cierpi na deficyt kawalerek. Poszukujemy ich także na rynku deweloperskim, gdzie popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie – zauważa Michał Nadolny, Metrohouse Wrocław.

Kupując mieszkanie we Wrocławiu po średniej cenie, rata kredytu wyniesie 1072 zł, jeśli posiadamy 20 proc. wkładu własnego. Natomiast, jeżeli dysponujmy wkładem własnym na poziomie 10 proc., rata wzrasta już do 1229 zł.

– Te wyliczenia zostały dokonane na podstawie przeciętnej oferty kredytowej.  Można się spodziewać, że w rzeczywistości suma, którą będziemy musieli przeznaczyć na opłacenie comiesięcznej raty kredytu, będzie niższa. Wystarczy, że poświęcimy nieco czasu na samodzielne porównanie ofert kredytów dostępnych na rynku lub skorzystamy z pomocy doradcy finansowego – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Wrocławski klient gotówkowy

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP, osoby myślące o zakupie mieszkania na kredyt, mogą się spodziewać nowych, bardziej rygorystycznych zasad, na podstawie których banki będą udzielały pożyczek. Już teraz powodu do optymizmu nie mają także chętni na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Wraz z podwyżką marż w Alior Banku, średnia marża dla kredytów udzielanych w ramach programu wzrosła do najwyższego poziomu od czasu jego uruchomienia i w lutym wyniosła 2,36 proc. Chętnych na zakup mieszkania za gotówkę we Wrocławiu nie jest mało i ich problem podwyżki marży nie dotyczy.

– Podczas gdy w końcówce roku przeważały transakcje kredytowe, które były realizowane w ramach programu MdM, to pierwsze tygodnie roku pokazały, że we Wrocławiu do głosu wracają klienci gotówkowi. Ci poszukujący produktów inwestycyjnych liczą na to, że znajdą mieszkanie, które w całości sfinansują z własnych oszczędności – podaje Michał Nadolny, Metrohouse Wrocław.

Po nowe dopłaty do wiosny

Osoby, które planują zakup nowego lokum przy wsparciu programu Mieszkanie dla Młodych powinny być świadome, że obecnie nie ma już pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty, ale można wnioskować o wsparcie z puli na 2018 r. W tym roku można z niej wykorzystać jeszcze ok. 177 mln zł. Jednak i w tym przypadku należy się spieszyć, ponieważ wedle przewidywań, przyszłoroczna pula wyczerpie się w okolicy maja.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych