PARTNER PORTALU

We Wrocławiu najpopularniejsze są duże mieszkania

Średni metraż lokali na wrocławskim rynku nieruchomości wynosi 68 mkw. – duże mieszkania cieszą się tu sporą popularnością. Eksperci Metrohouse i Expanderapodkreślają, że zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z rządowego programu MdM. Rozbieżność cen w transakcjach we Wrocławiu jest bardzo duża.

Autor: HouseMarket.pl 02 stycznia 2018 14:07

- Sprzedawane mieszkania miały ceny od 4 tys. do 9 tys. zł za mkw. Średnio za mkw. płacono 5,462 tys. zł, czyli o prawie 6 proc. mniej niż przed rokiem. Na tle innych miast Wrocław charakteryzuje się w ostatnich miesiącach największymi sprzedawanymi metrażami – średni wynosi 68 mkw. Może to być też powód, dla których cena mkw. nie ulega wzrostom, bowiem jak wiadomo, na rynku wtórnym większe mieszkania charakteryzują się niższym poziomem cen mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse - Inwestorzy polują na niewielkie jedno i dwupokojowe mieszkania, ale takie produkty szybko znikają z rynku, jeśli cena jest adekwatna do standardu lokalu - dodaje.

Kończą się pieniądze na dopłaty

Najważniejszym wydarzeniem dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie jest uruchomienie od stycznia ostatniej transzy dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

- Aby otrzymać wsparcie trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu, który we Wrocławiu wynosi  5,344 tys. zł w przypadku lokalu z rynku pierwotnego i 4,373 tys. zł z wtórnego – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera - Trzeba jednak dodać, że pieniądze najprawdopodobniej skończą się bardzo szybko. Osoby zainteresowane dopłatą powinny więc jak najszybciej rozpocząć procedurę kredytową, dodaje.

Kolejna istotną kwestią jest coraz niższa dostępność kredytów. W ostatnich latach systemicznie spada kwota kredytu jaką można uzyskać przy określonym poziomie dochodów i w 2018 r. ta tendencja będzie najprawdopodobniej kontynuowana. Przyczyni się do tego rosnący WIBOR, który zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na podwyżkę stóp NBP. Ta ostatnia może nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku, a więc WIBOR może zacząć rosnąć już w połowie roku. To przełoży się na wzrost rat, który z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu przy danym dochodzie staje się trudniejsze.

Warto też pamiętać, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii i w przyszłości będą one zapewne zdecydowanie wyższe niż dziś.

- Nie należy też przesadzać z wysokością kredytu, gdyż rata może nam istotnie wzrosnąć za kilka lat. Obecnie przy zakupie we Wrocławiu mieszkania o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę, rata kredytu wyniesie 1,567 tys. zł. W przyszłości można ona wzrosnąć nawet o 50 proc., czyli do poziomu 2,350 tys. zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych