PARTNER PORTALU

Większe mieszkania na celowniku

Deweloperzy cały czas dużo budują i dużo sprzedają. Na rynku pierwotnym nabywcy decydują się na zakup większych mieszkań niż kiedyś - decyduje cena i pewny deweloper.

Autor: housemarket.pl 19 grudnia 2017 15:15

W okresie od stycznia do końca września 2017 roku nabywców znalazło 53,9 tys. lokali, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej - wylicza firma badawcza REAS. Eksperci podtrzymują prognozę z lipca b.r. mówiącą, że w całym roku sprzedaż może sięgnąć 72 tys. mieszkań, a to oznacza wzrost o 16 procent w stosunku do rekordowego roku 2016. Z analiz wynika także, że rynek pod Warszawą prężnie się rozwija. W ponad 30 miejscowościach nieopodal stolicy deweloperzy oferują 3,8 tys. lokali. Wyliczyli również, że w ciągu dwóch lat oferta mieszkań pod Warszawą wzrosła o 30 proc. Jeszcze kilka lat temu w Warszawie i okolicznych miejscowościach najlepiej sprzedawały się dwupokojowe mieszkania liczące około 40 mkw. Dziś są to mieszkania o kilkanaście metrów większe.

- 70 procent mieszkań, które już sprzedaliśmy, to mieszkania 3 i 4-pokojowe. Jeśli chodzi o metraż, to aż ponad 80 procent sprzedanych i zarezerwowanych mieszkań ma więcej niż 40 metrów kwadratowych - przyznaje Dariusz Piórczyński z firmy Zbor-bud, budującej inwestycję Nowy Świat 11 w Żyrardowie. - Głównym aspektem przy wyborze mieszkania jest cena i lokalizacja, ale dostajemy też wiele pytań związanych z ustawą deweloperską. Klienci są dobrze zorientowani w prawie, wiedzą co trzeba sprawdzić i czego wymagać od dewelopera. Ustawa deweloperska i bankowy rachunek powierniczy dają im dodatkowe zabezpieczenia - dodaje. 

Według ustawy deweloper ma prawo dysponować środkami wypłacanymi z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego wyłącznie w celu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, dla którego prowadzony jest ten rachunek. Bank dokonuje kontroli zakończenia każdego z etapów przedsięwzięcia określonego w harmonogramie, przed dokonaniem wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Ponadto bank uzyskuje prawo wglądu do rachunków bankowych dewelopera oraz kontroli jego dokumentacji. Dzięki temu kupujący ma pewność, że bank sprawuje pieczę nad jego pieniędzy i nie wypłaci ich deweloperowi, jeśli ten nie wykaże odpowiedniego postępu prac i realizacji ściśle określonego harmonogramu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych