PARTNER PORTALU

Większe mieszkania wracają do łask

Lokaty bankowe są coraz mniej atrakcyjne dla tych, którzy chcą mnożyć swoje oszczędności. To dobry moment na inwestycje w nieruchomości pod wynajem lub zamianę mniejszego mieszkania na większe. Ceny kuszą.

Autor: Housemarket.pl 13 kwietnia 2015 12:02

Rynek nieruchomości stał się dziś jedną z ważniejszych alternatyw dla kont oszczędnościowych. Według Jakuba Zagórskiego, członka zarządu Skanska Residential Development Poland przy odpowiednim wyborze mieszkania możliwe jest uzyskanie rentowności z wynajmu na poziomie wyższym niż na standardowej lokacie. Zgodnie z analizami rynkowymi, można liczyć na zysk w skali roku na poziomie 4 proc.

- Obecnie trudno znaleźć lokatę, która dałaby podobne przychody, zwłaszcza po kolejnej rekordowej obniżce stóp procentowych na początku marca przez Radę Polityki Pieniężnej. Na rynku mieszkaniowym wciąż największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, ale do łask wracają też kilkupokojowe przestronne mieszkania, które można wynająć np. rodzinom z dziećmi na dłuższy okres - mówi Jakub Zagórski. - Kupując większe metraże możemy liczyć też na znacznie większe rabaty niż w przypadku mieszkań jedno- czy dwupokojowych.

Analizy WNG z 2014 roku pokazują, że cena za mkw. dużego mieszkania jest średnio o 8-10 proc. niższa od kawalerki w tym samym budynku. Dla przykładu, w Parku Ostrobramska, nowoczesnym osiedlu w skandynawskim stylu na warszawskiej Pradze-Południe, kupując mieszkanie o metrażu od 80 do 110 mkw. za metr zapłacimy od 6 tys. zł. 4-pokojowe mieszkanie można kupić teraz nawet 50 tys. taniej.

Kupno mieszkania na wynajem nie jest jedynym rozwiązaniem. Przy obecnej ofercie lokat, coraz więcej osób przeznacza swoje oszczędności na zmianę małego mieszkania na większe, inwestując tym samym w swoją wygodę.

- Pokolenie wyżu demograficznego lat 80., które dziś posiada już rodziny z dziećmi, zaczyna przeznaczać swoje oszczędności na zakup większego mieszkania lub zamienia małe lokale w starym budownictwie, które nierzadko odziedziczyli w spadku, na takie, które są przystosowane do ich obecnych potrzeb - mówi członek zarządu Skanska Residential Development Poland. - Decydując się na zmianę mniejszego mieszkania na większe można, za cenę niewielkich odsetek bankowych, poprawić komfort życia i skorzystać z atrakcyjnych ofert deweloperów. Biorąc pod uwagę zmiany, które wniesie nowelizacja MdM m.in. zwiększenie dopuszczalnego metrażu mieszkania dla rodzin wielodzietnych oraz fakt, że od 2016 r. wkład własny w zakup własnego M wzrośnie o kolejne 5 proc., to dobry moment na podjęcie takiej decyzji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych