PARTNER PORTALU

Wielkopolska postawiła na nowe budownictwo

W województwie wielkopolskim oddano o 13,3 proc. więcej mieszkań do użytku niż w poprzednim roku - pokazują badania przeprowadzone przez GUS. Rozpoczęto też więcej nowych inwestycji mieszkaniowych.

Autor: HouseMarket.pl 19 listopada 2015 14:47

Duże zapotrzebowanie na mieszkania w Wielkopolsce

Według najnowszej prognozy demograficznej dla województwa wielkopolskiego (na lata 2014-2050), przez najbliższe 7 lat, liczba ludności wzrośnie. Bez wątpienia ma na to wpływ stopa bezrobocia, która jest o 1,6 proc. niższa niż w zeszłym roku, wzrosło też przeciętne wynagrodzenie brutto. Wszystkie te czynniki wpłynęły na większe zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym, ten zaś jest warunkowany przez sprzyjające czynniki zewnętrzne: ekonomiczne, prawne, demograficzne, zasobowe i lokalne. Wielu klientów spieszy się i chce zdążyć z finalizacją transakcji przed końcem bieżącego roku ze względu na prognozowane od dawna podwyższenie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Choć rok 2015 jeszcze się nie skończył, już dziś można śmiało stwierdzić, że dla rynku nieruchomości był to dobry czas. W sierpniu bieżącego roku do użytku oddano więcej mieszkań niż w poprzednim, rozpoczęto też więcej budów, a także wydano więcej pozwoleń na rozpoczęcie kolejnych.

Zaobserwowano również, że w minionym roku wzrósł popyt na mieszkania z rynku pierwotnego. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania 3-pokojowe i kawalerki. Na wartości tracą natomiast wolnostojące domy w centrum dużych miast, głównie wynika to z rosnących kosztów utrzymania takich powierzchni. Nie oznacza to jednak, że poszukujący mieszkania nie cenią sobie własnego ogródka, ciszy i spokoju, które są dedykowane domom jednorodzinnym. Zaspokojenia tych potrzeb szukają jednak pod miastem, w znacznie bardziej ekonomicznych domach w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

- Z naszych obserwacji rynku deweloperskiego wynika, że młodzi ludzie często uciekają z dużych miast i wybierają inwestycje podmiejskie. – mówi Weronika Potarzycka z biura sprzedaży Planetbud Development. - Najistotniejsza jest cena i dobre skomunikowanie z centrum – dodaje. W porównaniu do budynków budowanych w latach 90. domy mieszkalne są dziś dużo mniejsze, dawne 200-250 mkw. zastąpiły budynki o powierzchni poniżej 100 mkw.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych