PARTNER PORTALU

Władysław Kosiniak-Kamysz: To zamach na prawo własności

Wszystkim nam odebrano prawo do dysponowania swoją własnością. To niekonstytucyjne - o ustawie rolnej i o podwyżkach cen prądu mówi w wywiadzie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2016 11:01

Czeka nas podwyżka cen prądu?

Ta podwyżka dotknie wszystkich obywateli – w tym emerytów, którym przecież się nie przelewa. Prawie 200 złotych rocznie! To jest katastrofa dla najuboższych. Rząd każe płacić za możliwość, podkreślam możliwość oglądania telewizji czy słuchania radia, niezależnie od tego czy ma się jakikolwiek odbiornik. Do tego wiele osób zapłaci dwa razy lub więcej, bo jeśli koś ma na przykład małą działkę i tam oddzielny licznik prądu, to według projektu również zapłaci te 200 złotych. Sytuacja wygląda tak, że jedną ręką rząd daje pieniądze, ale drugą zabiera z kieszeni Polaków dwa razy więcej. Nie możemy na to pozwolić.

Czy takie rozwiązanie, gdzie płaci się za możliwość a nie faktyczną usługę, jest zgodne z konstytucją?

Oczywiście skierujemy tą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ale proszę zwrócić uwagę, że PiS sparaliżował ten organ. To właśnie w takich sprawach, ważnych dla każdego z nas, Trybunał mógłby stanąć po naszej stronie i bronić przed zakusami rządu na nasze pieniądze. Ale nie stanie, bo PiS doprowadził do kompletnego zablokowania tej instytucji. Na tym przykładzie jaskrawo widać, dlaczego sprawa Trybunału Konstytucyjnego jest tak ważna.

Jest też kwestia własności ziemi, własności lasów...

PiS urządził prawdziwy zamach na święte prawo własności. Dlatego jako PSL zorganizowaliśmy potężny protest w Warszawie, na który przyjechało kilka tysięcy rolników z całej Polski – mimo sezonu wiosennego! Daliśmy władzy wyraźny sygnał. Dzięki temu protestowi PiS musiał zmienić niekorzystne zapisy ustawy, które zabraniały dziedziczenia ziemi. Ale nadal wiele zapisów jest niekorzystnych. Niedawno ci sami nieodpowiedzialni posłowie uchwalili podobne ograniczenia w sprzedaży lasów. Proszę sobie wyobrazić, że obywatelom, wszystkim nam odebrano prawo do dysponowania swoją własnością! Te rozwiązania są również niekonstytucyjne. Tylko Trybunał jest sparaliżowany.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych