PARTNER PORTALU

Własne "M" z kredytem czy wynajem?

Dla wielu osób zakup własnego mieszkania może być atrakcyjniejszą perspektywą niż ponoszenie kosztów wynajmu. Czy ta tendencja się utrzyma?

Autor: HouseMarket.pl 01 czerwca 2015 09:00

Tendencje na rynku kredytowym regularnie monitoruje Narodowy Bank Polski. Z ostatniej kwartalnej ankiety NBP, której wyniki opublikowano na początku maja, wynikało, że banki zamierzają jeszcze złagodzić politykę kredytową wobec osób kupujących mieszkania. Aktualnie wielu ekspertów przewiduje jednak przeciwną tendencję i zauważa, że koszty kredytów niebawem zaczną wzrastać.

– Zakup nieruchomości jest w dłuższej perspektywie zawsze bardziej opłacalny niż wynajmowanie mieszkania. Jeśli natomiast chodzi o koszty kredytu, to najważniejszym czynnikiem, decydującym o tym, czy na daną chwilę warunki dla kredytobiorców są korzystne, czy nie, jest marża. Ta jest z kolei w tej chwili bardzo niska. Nie spotkałem się ostatnio z sytuacją, żeby przekraczała dwa procent – uspokaja Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie.

Na opłacalność zakupu własnego mieszkania wpływa oczywiście nie tylko marża kredytu, ale i wartość samego lokalu. Deweloperzy dbają jednak o to, żeby ich oferty były atrakcyjne. – Komfortowe mieszkanie można kupić w tej chwili w bardzo rozsądnej cenie, w granicach 4.900 zł za mkw. To sprawia, że popyt jest dosyć wysoki już od kilku miesięcy – mówi Ewa Starownik z firmy deweloperskiej Willowa II, budującej nowe osiedle przy ul. Jantarowej w Lublinie. – Nasi klienci czasami mówią wprost, że kupując teraz mieszkanie średniej wielkości, będą wydawać na raty kredytu mniej, niż kosztuje wynajem podobnego lokalu.

W jeszcze lepszej sytuacji są osoby, którym uda się zdobyć dopłatę w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Otrzymują wówczas dofinansowanie do wkładu własnego, a nawet pomoc w spłacie części kredytu. – Prawdą jest, że limity cen mieszkań przewidziane w programie są dosyć niskie i mogą utrudniać znalezienie odpowiedniego mieszkania. Nie jest to jednak niewykonalne. Na przykład część mieszkań na naszym osiedlu Leśne Zacisze jest dostępnych w ramach „MdM”. Wystarczy zapytać – zachęca Ewa Starownik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych