PARTNER PORTALU

Wojskowe nieruchomości pod nadzorem nowej AMW

AMW, agencja powstała po połączeniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z Agencją Mienia Wojskowego, zajmie się budową żołnierskich mieszkań i sprzedażą niepotrzebnych wojsku nieruchomości.

Autor: PAP 01 października 2015 08:01

Obie agencje zostają połączone 1 października. "Budową żołnierskich mieszkań, sprzedażą niepotrzebnych wojsku nieruchomości, sprzętu i uzbrojenia zajmie się teraz jedna instytucja - Agencja Mienia Wojskowego" - powiedziała rzeczniczka AMW Małgorzata Weber. Zaznaczyła, ze choć nazwa pozostanie ta sama i nowa AMW będzie realizowała dotychczasowe zadania obu agencji, będzie też miała możliwość współpracy z przedsiębiorcami pracującymi na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

"Lepiej skoordynowana, łatwiejsza w nadzorze i pozbawiona dublujących się uprawnień agencja nie będzie już musiała konkurować w poszukiwaniu nabywców na oferowane nieruchomości. W portfolio nowej AMW znajdą się działki i obiekty należące wcześniej do obu podmiotów. Dzięki temu zasób nieruchomości nowej agencji będzie jednym z największych w Polsce" - zaznaczyła rzeczniczka.

Do zadań AMW będzie też należało budowanie domów mieszkalnych, remontowanie budynków i lokali oraz związanej z nimi infrastruktury, a także wypłata świadczeń pieniężnych dla żołnierzy, na które Agencja będzie otrzymywać dotację budżetową. AMW będzie też mogła współpracować z przedsiębiorcami wykonującymi zadania w dziedzinie obronności związane z obrotem towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Wszelkie inwestycje realizowane przez AMW będą finansowane ze środków wypracowanych przez nią samą, bez udziału dotacji budżetowej. Będą pochodziły m.in. z zarządzania powierzonym mieniem Skarbu Państwa.

Ustawa o Agencji Mienia Wojskowego zmieniła też niektóre przepisy o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Dla żołnierzy oznacza to m.in. nowe zasady naliczania odprawy mieszkaniowej. Będzie można ustalić jej wysokość na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak do tej pory - na dzień wydania decyzji o wypłacie pieniędzy. Żołnierz będzie mógł więc wybrać okres, w którym w lokalu mieszkało najwięcej osób z jego rodziny.

Agencja Mienia Wojskowego, zatrudniająca ostatnio ponad 400 osób, powstała w 1996 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa - mająca blisko tysiąc pracowników - została utworzona rok wcześniej. Przez ten czas AMW przekazała na modernizację sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa publicznego ponad 1,5 mld zł. W zasobach WAM było 26 tys. kwater i 10 tys. lokali w wojskowych internatach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych